Сторінка:Історично-географічний збірник. Том 1 (1927).djvu/137

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана


Крім того, мобілізуючи на „національні строєнія“ на досить довгий час робітників, залишаючи їхні господарства підчас польових робіт без робочої сили, завдали шкоди взагалі цим господарствам.

Питання про плату за роботу порушувано тільки тоді, коли не було змоги добути безплатно робітників-фахівців. У таких випадках Експедиція запитувала Гетьмана або Ген. Військ. К-рію, як перевести дану роботу: найняти охочих, чи виконати її нарядами.

Безумовно, вигідніше було виконати роботу нарядами, бо грошей у Гетьманській скарбниці було обмаль і їх не ставало навіть для фахівців чужоземців, що працювали за контрактами, та на матеріяли.

Щоб схарактеризувати працю робітників на національних будуваннях з боку їх соціяльного значіння, треба звернути увагу й на той соціяльний процес, що відбувавсь під той час на Україні.

XVIII вік на Україні характеризується як доба запровадження тут кріпацької системи. Покріпачення трудящих мас відбувалося в цей час швидким темпом, особливо протягом другої половини XVIII в. і таке з'явище, як масова мобілізація вільної людности, тільки всебічно сприяла запровадженню цієї кріпацької системи, проторювало для неї шлях.


Додаток.

ЗМІСТ КОНТРАКТІВ НА БУДУВАННЯ.
Коли складено контракта Що треба було збудувати та як саме Розмір будівлі За яку плату умовились
Довжина Ширина Висота
1757 р. 8/V Флігель з льодовнею, з амбаром, 4-мя світлицями, 2 сіньми, пекарнею — всіх „10 покоев“ 22 саж. 4 с. 2 ар. 5 ар. 150 крб. і 1½ пуда сала
22/VI Флігель на 12 кімнат, 3-є сіней, 3 спальні 22 саж. 5 саж. 5 ар. 190 крб. і 5 пуд. сала
22/VI Конюшня (на готовому цегловому фундаменті, вся гембльована всередині і знадвору) 22½ с. 6 саж. 5 ар. 150 крб. і 1 пуд сала
19/VII Каретна шопа з сараями по кінцях та з чуланами для сідел і хомутів (теж гембльовані з обох боків) 17 саж. 5 саж. 5 ар. 70 крб.
29/XI Добудова до флігеля 7 саж. 5 саж. 5 ар. 20 крб.

В кожному з контрактів докладно описано, що саме і як треба виконати. (Справа № 181 1757 року).