Сторінка:Історично-географічний збірник. Том 1 (1927).djvu/38

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

сано с подлиника 1843 года Марта“. В записі роду схимниці Марії Дорошихи зазначено (з самого початку) „Тихона. Анну. Еленꙋ. Дороѳеѧ. Харлампіѧ. Герасима. Парасковїю. Іакова. Ѳедора. Стефана. Тимофеѧ… (й инші). На кінці иншою рукою: „Схимонахꙋ Мр҃ію. Григориѧ“. — З роду Дорошенків синодик згадує: Афанасіѧ, Ѳеклу. Іѧкова, Ірину. Василія“… „Василія“… „Петра, Іоанна, Михаила“… „Стефана, Григорія“… (й инші). Як поставити записи з цього синодика (записи з роду Марії Дорошихи) поряд записів по синодику священика в с. Слабині (кол. Чернігівського повіту) Василя Стефановича Дорошенка[1], небожа гетьмана Петра Дорошенка[2], то побачимо, що в частині записів вони тотожні. Свящ. Василь Дорошенко в свойому синодику відрізняє своїх „родителей“ від його „родителей по плоты“. Він серед перших згадує з самого початку: „Тихона, Анну, Дорофея, Харламія, Марію скімныцу, Параскевію, Стефана“… (й инш.), себ-то тих самих, котрих згадує з роду схимниці Марії Дорошихи синодик Макошинський, а серед „родителей по плоты“ поминає: „Дорофея, Мрію, Петра, Параскевію, Стефана, Евфимію, Григорія, Магдалену“… (й инш.). Таке відрізнення „родителей“ від „родителей по плоты“ — зрозуміле. В першій категорії згадується рідня (иншого прізвища), а в другій категорії кревні Дорошенки. Здається, немає сумніву, що в синодику Макошинському з роду Марії Дорошихи передовсім зазначені її батько та мати, Тихон та Ганна, — і її чоловік, Дорофей, а потім уся її рідня, а коли померла сама Марія Дорошиха, то й її хтось дописав. Для свящ. В. Дорошенка Тихон та Ганна були його прадід та прабаба (з иншого не Дорошенківського роду), Дорофей — це його дід (батько Петра Дорошенка), якого він не міг проминути через те, що поряд із цим стоїть його (Вас. Дор.) — баба Марія схимниця — і вся її рідня. Що-ж до „родителей по плоты“, то бачимо знов тих самих діда й бабу, Вас. Дорошенка, Дорофея та Марію, потім Петра (певно, гетьмана, як поважаного дядька), Стефана й Евфимію — батька й матір Вас. Дорошенка.

Цікаво й може підтверджує наведені здогади те, що імени „Митродора“ ні в синодику Макошинському, ані в синодику Вас. Дорошенка не зазначено, а це-ж була баба Вас. Дорошенка, яку він знав і повинен був-би записати. Він і записав її. Це-ж її бачимо під ім'ям Марії, що його вона мала на останку свого життя.

Яка-ж пам'ять тепер зосталася про Дорошенків у Сосниці? У відповідь на це скажу, що ті речі, котрі стосувалися до Петра Дорошенка, давно вже цікавили знавців старовини, і все, що могло бути в Сосниці з речей як самого Петра Дорошенка, так і його рідні, — давно відсіля вивезено.

Нащадків Андрія Дорошенка, що був прибічник Мазепи, їздив із ним р. 1689 до Москви[3] і обдарований був маєтностями, що деякі з них

  1. Тр. Черн. Пред. Ком. по устройству XIV Арх. С. Ч. 1908, с. 164—167.
  2. А не внука його, як неправильно сказано в „Трудахъ“ (Ibid., 164) див. В. Л. Модзалевського „Малорос. Родословникъ“, т. І, К. 1908, с. 451, 452, 454 (2. 4, 7. 17).
  3. Модзалевскій, op. cit., 452.