Сторінка:Історичні джерела та їх використання. Вип. 1 (1964).djvu/148

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Таким чином, розвиток торгівлі греків з населенням Середньої Наддніпрянщини починаючи з VI ст. до н. е. стоїть поза сумнівом. Але кількість грецьких монет, знайдених на території лісостепової смуги, дуже незначна, можна сказати, мізерна. Так, на території всієї України (яка більша території Скіфії) можна назвати лише поодинокі знахідки випадкового характеру. Зокрема, звертає увагу майже повна відсутність грецьких монет у комплексах скіфської культури, а ті надзвичайно рідкісні монети, які все ж таки трапляються, виступають часто-густо у демонетизованому вигляді. Так, при розкопках одного з Рижанівських курганів була знайдена босфорська монета, вставлена у перстень замість геми.

Випадкові знахідки грецьких монет також дуже рідкісні. Можна назвати знахідки корінфської монети VI — V ст. до н. е. в районі Києва (поблизу Феофанії), пантікапейських монет (серед них — одна V — IV ст. до н. е.) в районі Чернігова, над річкою Білоусом, пантікапейських монет IV — III ст. до н. е. біля с. Велике Устя на Чернігівщині та кілька глухих згадок про знахідки грецьких монет (невідомого ближче часу) біля Звенігородки на Київщині, в Хмельницькому, в Чорному Острові та Михайлівці на Хмельниччині; ольвійських, боспорcьких та. херсонеських монет у Ржищеві (Київщина), в Цюрупинському, Червоному Маяку та Збур’ївці (Херсонщина), а також в невизначеному ближче місці Вінницької області.

В Севлюші на Закарпатті трапилися монети ілірійських міст Аполонії і Діррахіума (Дурес) III ст. до н. е., а в Синяві і Мельниківці на Київщині — невизначені ближче монети Птоло- меїв. Поблизу Мукачевого (Закарпаття), на поселенні Галліш-Ловачка знайдено монету пеонійського царя Аудолеона (315 — 286 рр. до н. е.). Цим, власне, вичерпуються відомості про знахідки грецьких монет на території сучасної УРСР.

Так само дуже рідкісними є й знахідки македонських монет Філіпа II, Олександра Великого та Лізімаха. Такі монети трапилися в м. Хмельницькому, в Монастирку на Дніпрі (проти Переяслава-Хмельницького), в Кожухівці на Вінничині та в кількох пунктах степової смуги (Нижні Сірогози, Дворянка, Овідіопіль, Долинське, Рені), де вони, мабуть, зв’язуються з діяльністю населення античних причорноморських міст.

Вважаємо, що незначна кількість цих знахідок говорить сама за себе, особливо коли порівняти її з кількістю речей античного виробництва, знаходжуваних на цій же території. Проте висновків може бути два: або в той час торгівля племен, що населяли лісостепову смугу Східної Європи, з античними містами відбувалась в формі натурального обміну, або вона мала більш-менш рівномірний баланс. Гадаємо, що перше припущення більш правдоподібне: виникнення грошової торгівлі у східноєвропейських «варварських» племен — справа пізнішого часу.