Сторінка:Історичні джерела та їх використання. Вип. 1 (1964).djvu/149

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Докорінним чином ситуація змінюється лише на початку нашої ери, коли на східнослов’янські землі розпочинається масовий приплив римських монет. Тепер,на території цих земель відомо понад 1000 знахідок римських монет, в тому числі більш як 100 кладів, що налічують від кількох десятків до кількох тисяч екземплярів монет. Точно підрахувати загальну кількість монет, знайдених тут, неможливо через неповноту наявних відомостей.

Територіальне розміщення відомих сьогодні знахідок римських монет на східнослов’янських землях показує, що вони зосереджуються в лісостеповій смузі, майже не виходячи за її межі. Загалом територія поширення римської монети у Східній Європі дуже точно співпадає з територією черняхівської культури, поодинокі знахідки римських монет в комплексах цієї культури та на площі її поселень підтверджують, що ці монети дійсно поширювалися в середовищі її носіїв, тобто тієї частини східнослов’янських племен, які відомі під іменем антів. Отже, на початку І тисячоліття н. е. монета стає найпоширенішим видом античного імпорту на наших землях.

Хронологія римських монет, знайдених на території східнослов’янських земель, свідчить, що масовий приплив цих монет відбувався головним чином протягом II ст. н. е. Монети республіканського часу у нас надто рідкісні: можна назвати лише поодинокі знахідки (зокрема, дуже інтересну знахідку монети Спурія Афронія, карбовану у 200 р. до н. е. у Києві на Замковій горі); ранні імператорські монети (династії Юліїв — Клавді- їв) зустрічаються трохи частіше, але лише від часів Нерона можна говорити про початок масового припливу римської монети.на східнослов’янські землі.

Найбільше зустрічається у нас монет династії Антонінів — Траяна, Адріана, а особливо Антоніна Пія і Марка Аврелія (разом з монетами їх дружин і співправителів). При цьому необхідно відзначити важливу особливість: монети Нерона та імператорів династії. Флавіїв, як правило, знаходять у кладах з більш пізніми монетами, але у порівняно незначній кількості. Отож, можна припустити, що вони і надходили до наших земель в якійсь мірі разом з пізнішими монетами Антонінів, тобто у II ст. н. е.

Говорячи -про хронологію надходження римських монет на східнослов’янські землі, не можна абстрагуватися від політичної обстановки того часу. На початку II ст. н. е., саме в правління Траяна (коли кількість римських монет, що потрапляли на наші землі, різко зросла), була завойована Дакія, і кордони Римської імперії безпосередньо наблизилися до кордонів слов’янських земель. Це створило умови для встановлення безпосередніх зв’язків, в тому числі і економічних, східних слов’ян з римлянами. Отож, немає нічого дивного, що саме протягом II ст. н. е., в часи панування римлян у Дакії, торговельні зно-