Сторінка:Історичні джерела та їх використання. Вип. 1 (1964).djvu/153

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

де також існує культурний шар середини І тис. н. е., — монети Анасгасія та Юстиніана І. Ще одна монета Юстиніана І була знайдена в Києві на Подолі. Ці чотири знахідки важливі тим, що так чи інакше зв’язані з пам’ятками, залишеними, без сумніву, місцевим населенням.

Крім того, можна назвати кілька знахідок окремих монет Анастасія (Херсон), Юстина І (Кічкас на Запоріжжі; Краснопілка на Уманщині; Лимарівка в Донбасі), Юстиніана (Сміла; Фурси на Білоцерківщині; Капустинці на Тернопільщині; кол. Мотронинський монастир на Чигиринщині; Кічкас на Запоріжжі; Лопатна в Молдавії), Юстина II (Ольвія). Не визначені ближче монети VI ст., знайдені в м. Первомайську, на Куп’янщиіні та на Старобільщині. Знахідки окремих візантійських монет VII ст. відомі у Нижній Дуванці Луганської обл. (монета Константина IV Погоната) та у невизначеному ближче пункті кол. Куп’янського повіту (монета Константина II і Константина IV).

Другу і (ще менш численну) групу монетних знахідок становлять східні монети — сасанідські та арабські. До VI ст. відносяться лише іранські монети, знайдені у великій Бабці (Старосалтівський район Харківська обл.), у відомому Салтівському могильнику, а також у складі більш пізніх знахідок, разом з арабськими монетами VIII—IX ст. (Яриловичі і хут. Паристовий на Чернігівщині, Новолазарівка на Миколаївщині). Арабські монети VIII ст. знайдені у похованнях Салтівського могильника, в кількох пунктах на Харківщині (Велика Бабка, Верхній Салтів, Ханківський хут., Куп’янськ, Зміїв, Нетечинська гірка, а також у не визначених точно місцях Вовчанського, Зміївського та Куп’янського повіту).

Такі ж знахідки були в одному з поховань Київського ранньосередньовічного некрополя в районі Куренівки і в невідомому ближче пункті кол. Подільської губ. Треба сказати, що арабські монети VIII ст. були також неодноразово знайдені в кладах IX, X і ще пізніших часів (деякі київські клади, Любецький, Полтавський 1898 р., Нижньо-Сироватський та ін.).

Отже, кількість монетних знахідок VI—VIII ст. справді дуже незначна і не йде в жодне порівняння з кількістю знахідок римських монет. До того ж значний процент цих знахідок (особливо — східних монет) припадає, на райони, порівняно бідні знахідками римських монет (степова смуга, Харківщина і Донбас), що не входили до ранньослов’янських (черняхівських) земель. Якщо брати до уваги знахідки тільки на основній території поширення черняхівської культури, кількість їх буде ще більш мізерною.

Враховуючи незначну кількість монет цього часу, знайдених на наших землях, особливо ж порівнюючи їх з величезною кількістю знаходжуваних тут же монет перших століть нашої ери