Сторінка:Історичні джерела та їх використання. Вип. 1 (1964).djvu/156

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Надзвичайно важливі дані про кількість співвідношення різних хронологічних груп у складі одних і тих самих знахідок. У Борочицькому кладі, наприклад, монет І—II ст. налічувалось понад тисячу, а з пізніх монет знайдена лише одна — медальйон імператора Иовіана (363—364 рр.). У Пустоварівському кладі (Київщина) знайдено кілька сот монет І—II ст. і перстень з вставленою до нього замість геми монетою імператора Констандія II (337—361 рр.) - У кладі з Пашківки біля Ніжина було 1312 монет І—II ст. і дві фібули V ст. і т. д. Все це свідчить про те, що в IV—V ст. кількість римських монет І—II ст. (тобто монет періоду масового припливу римського срібла на східнослов’янські землі, які продовжували зберігатися у обігу) була дуже великою і набагато перевищувала кількість монет IV— V ст.

Але чи можна думати, що вся ця маса монет І—II ст., яка зберігалася в східнослов’янському суспільстві і в IV—V ст., могла випасти з обігу саме в V ст.? Очевидно, ні; це було б зовсім незрозумілим явищем. Тим часом, поки що не знаємо жодного кладу, який містив би в собі монети І—II ст., але закінчувався б на монеті VI, VII або VIII ст. Пояснюється це не тим, що в той час монет І—II ст. вже не було у обігу, а тим, що монети VI—VIII ст. становлять на східнослов’янських землях надзвичайну рідкість. Отже, малоімовірно, щоб клад, закопаний в VI або VII ст., містив монети більш пізні, аніж рубіж IV—V, а то й II і III ст.

Майже аналогічна ситуація спостерігається у Західній Європі. Там римські монети були в обігу аж чи не до X—XI ст. включно: маємо чимало кладів цього часу, до складу яких входили і римські денарії І—II ст.[1] Подібні знахідки є і на східнослов’янських землях, хоча й у невеликій кількості (власне кажучи, нам відомі дві знахідки: вже згадуваний Черніївський клад та клад, знайдений в с. Спанки Ленінградської області). Проте значення цих знахідок переоцінити важко. О. В. Фенін[2] на основі Черніївського кладу та знахідок римських монет у культурних шарах деяких древньоруських городищ твердив, що у східних слов’ян римські монети дійсно утримувалися

  1. М. Ю. Брайчевський, Римська монета на території України, К., 1959, стор. 113 (наведений тут список аж ніяк не претендує на повноту).
  2. О. В. Фенін, Знахідки римських монет у Прикарпатті, «Археологія», т. V, К., 1951, стор. 98.