Сторінка:Історичні джерела та їх використання. Вип. 1 (1964).djvu/60

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Скарбу коронного, особливо в Суммаріуші доходів з королівських маєтків у воєводствах Краківському, Руському, Подільському, Любельському, Познанському, Брестському, Хелмінському та інших за 1563 — 1596 рр. На сторінці 292 книги 2 міститься географічний покажчик населених пунктів до цього Суммаріуша. Хоча він складений значно пізніше (1835 р.), але для нас становить інтерес, оскільки стосується назв, що є в тексті.

Винятковий інтерес становлять актові книги Київської прикордонної комісії. Вони відтворюють яскраву картину руху населення на Україні у XVIII ст. Ми маємо тут детальні відомості, реєстри по кілька сот сторінок, про втечу населення з Переяславського полку — з Іркліївської, Гельмязівської, Золотоніської, Липлявської й інших сотень. Ці книги дають безліч матеріалу для топоніміки населених пунктів Лівобережної України. Вони тим більш цікаві, що можуть бути порівняні з відомим Рум'янцевським описом Лівобережної України, до того ж час їх складання збігається.

Таким чином, в актових книгах можна знайти відомості, що стосуються Київського, Брацлавського, Волинського і Подільського воєводств до Львівщини, Лівобережжя і навіть Польщі включно.

Метрологія. Не всі документи актових книг можуть бути у пригоді при вивченні цієї дисципліни. Але в більшості документів, а особливо в скаргах про захоплення майна чи у позовах і апеляціях про наїзди, чимало різноманітного матеріалу з метрології. В них є дані про міри ваги, довжини, про ціни, співвідношення грошових систем, зокрема польської і литовської. Наприклад, в актах читаємо: «суму пінзей 100 коп грошей лічби литовськой, а на польскую личбу полтретя ста золотих польских»[1], або: «1000 золотих личби польськоє личачи каждий золотий польский по 30 грошей польских, а на литовскую личбу 400 коп грошей литовских»[2].

Можна навести багато прикладів також про співвідношення різних грошових одиниць однієї системи. Ось один з них: «взял єсми от єго млти пана Андрея Павловского внесеня в дом мой готових пнзе 500 коп грошей монети і личби звиклоє литовское личачи у каждий грош по 10 пнзей белих, а в копу по 60 грошей литовских»[3].

Цікава і досить значна група даних, зокрема у фонді Київської прикордонної комісії, про ціни на різні предмети і… кріпаків. «Ведле права земского за Андрею і сына єго Яроша 40 коп грошей, а за 3 дочек єго за куници полтори копи і всего

  1. ЦДІА УРСР, ф. 21, кн. 1602 р., арк. 329 зв.
  2. ЦДІА УРСР, ф. 21, кн. 1588 р., арк. 105 зв.
  3. ЦДІА УРСР, ф. 27, од. 9, арк. 31 зв.