Сторінка:Історичні джерела та їх використання. Вип. 3 (1968).pdf/24

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

важливих заходів, спрямованих на зміцнення архівної системи в нашій країні, як за останні десять років.

Крім уже названих постанов, спрямованих на поліпшення архівної справи, союзний і український уряди винесли ще дві дуже важливі постанови (союзна — від 25 липня 1963 р., республіканська — від 27 вересня того ж року), спрямовані на піднесення роботи архівних установ до рівня вимог Програми Комуністичної партії Радянського Союзу, в якій записано: «Інтенсивно повинна розвиватись дослідна робота в галузі суспільних наук, які становлять основу керівництва розвитком суспільства. Головним у цій галузі є вивчення і теоретичне узагальнення практики комуністичного будівництва, дослідження основних закономірностей економічного, політичного і культурного розвитку соціалізму і переростання його в комунізм, розроблення проблем комуністичного виховання»[1].

У вказаних постановах зверталась увага керівників міністерств і відомств на незадовільний стан упорядкування і зберігання документальних матеріалів у їх архівах, через що вони не можуть належним чином використовуватися. В постановах визначалося бойове завдання — навести повний порядок в архівах відомств до 1965 р. Воно пов'язувалося з потребою використання матеріалів відомчих архівів безпосередньо на місцях[2].

Велика увага в постановах приділялася поліпшенню науково-довідкових апаратів державних архівів, недосконалість яких утруднювала користування ними. Поліпшення науково-довідкового апарату зараз є основним завданням архівних установ. Щоб виконати його, необхідно передусім повністю упорядкувати документальні матеріали, тобто провести над ними весь комплекс науково-технічної роботи.

Проблема охорони і збереження документальних матеріалів тісно зв'язана з приміщеннями. Тим часом майже всі архівні сховища України розмістилися у не пристосованих для зберігання документів приміщеннях (здебільшого церквах, костьолах, синагогах, кірхах і монастирських приміщеннях різного типу). Більшість з них, як правило, не опалювалася, належно не освітлювалася, мала велику вологість.

Постановою уряду України 1963 р. передбачено побудувати під архівосховища у ряді областей спеціальні приміщення і обладнати їх за останнім словом техніки. Такі приміщення уже побудовано в Києві для міського архіву, в Донецьку облдержархіву (на 2,5 млн. одиниць зберігання), реконструйовано архівосховище в Одесі. Закінчується будівництво першої черги комплексу будинків для центральних архівів у Києві. Розпочато будівництво приміщень для обласних архівів у Су-

  1. Матеріали XXII з'їзду КПРС. К., 1962, стор. 392.
  2. Архів АУ, 1963, спр. 4, арк. 33-66.