Сторінка:Історичні джерела та їх використання. Вип. 3 (1968).pdf/27

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

друкарським способом. Оснащення працівників сфери управління та діловодства фотографічною, фонографічною та іншою технікою в недалекому майбутньому змінить основу і зовнішній вигляд документів. Автоматизація процесів управління, широке впровадження в практику електронно-обчислювальної техніки вже привели до прискореного зростання перфорованих документів (перфокарт, перфострічок тощо). Зокрема, в архіві ЦСУ СРСР лише в результаті Всесоюзного перепису населення в 1959 р. створено фонд перфокарт, який налічує понад 200 млн. одиниць.

Швидкими темпами йде мікрофотокопіювання документів. Так, лише в мікрофотолабораторіях архівних установ України виробництво мікрофотокопій збільшилось з 130 тис. кадрів у 1957 р. до 1,7 млн. у 1965 р. Майже всі державні архіви України у 1956-1965 рр. організували мікрофотокопіювання архівних документів; більшість обласних архівів комплектується фотодокументами. З розвитком техніки мікрофільмування мікрокопії документів все ширше виготовлятимуться не лише в архівах, а й безпосередньо в установах для потреб обліку та інформації.

Слід підкреслити зв'язок мікрофотокопіювання документів з механічним пошуком інформації. Важко уявити собі систему механізованого пошуку інформації за умов традиційного зберігання паперових документів на полицях і стелажах в сучасних архівосховищах. Дуже складно організувати пошук необхідних даних серед документів, різних за видами, форматом паперу, способом виготовлення (рукописні, друковані, графічні тощо). Складність стає ще більш очевидною, коли враховувати, що зараз документи в архівосховищах розміщені на певній відстані у просторі і зберігаються некомпактно.

Якби ми захотіли зараз, за існуючих умов, механізувати пошук інформації, то зіткнулися б з цілою низкою серйозних проблем, необхідність розв'язання яких, при більш раціональному підході до справи, виявиться недоцільною. Певно, треба йти іншим шляхом — уніфікувати і стандартизувати зовнішні ознаки документів так, щоб вони майже не відрізнялися один від одного. Просторовий обсяг документів треба зменшити у декілька сотень разів. Це перша передумова запровадження механічного пошуку інформації. Мікрофільмуванню належить головна роль в істотному зменшенні об'єму архівних документів і компактному їх розміщенні.

Найпростіший спосіб здійснення механічного пошуку інформації полягає в тому, що відомості з документа переносяться на перфокарту, яка після індексації та кодування виступає в ролі носія інформації. Для цієї мети можуть використовуватися картки з крайовою перфорацією для ручної обробки (індексація, кодування і відбір), а також перфокартки для