Сторінка:Істория України-Руси. Написав Олександер Барвіньский (1904).pdf/15

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цю сторінку схвалено


3. Злука Литви і руских земель з Польщею. Люблиньска унїя.

З Ядвіґою одружив ся вел. князь литовский Ягайло (Яґело), бо польскі вельможі і духовні звернули бачність Ядвіґи на те, що для Польщі було би користно, приєднати такого могутного союзника для спільної боротьби з нїмецкими хрестоносцями. Се були монахи а заразом лицарі поселені на балтийскім побережу, що огнем і мечем навертали поганьскі народи на християньску віру, а своїми наїздами давали ся добре в знаки Литві, а також і Польщі. Ягайло приняв католицку віру й імя Володислава, одружив ся з Ядвіґою, коронував ся польским королем і злучив Литву з Польщею, а Ядвіґа прилучила також Галицку Русь до Польщі. На приказ Ягайла богато Литовцїв охрещено на латиньску віру, хоч вже були християнами по грецкому обряду, а се викликувало невдоволенє тим більше, що Ягайло поселив ся в Кракові, а Литовцї бачили в тім затрату своєї самостійности.

На чолї невдоволених виступає Ягайлів стрийний брат князь Витовт до боротьби а Ягайло віддав єму Литву з достоїньством великого князя під зверхностю Польщі. Витовт спільно з Ягайлом побив хрестоносцїв під Дубровном (коло Ґрінвальду 1410 р.) і зломив на все їх силу, а в тім бою причинили ся до побіди галицко-рускі полки.

Пізнавши таку силу в союзї Литви і руских земель з Польщею, бажав Ягайло тїснїйше злучити сї краї з Польщею. Ягайло з польскими панами, а Витовт з литовскими боярамн з'їхали ся на сойм в Го-

    родицї, котрий по переказу в дарі дістав Володимир Великий за царівною Анною з Царгороду. Сей образ перенїс Володислав Опольский до Ченстохова, де він до нинї находить ся.