Перейти до вмісту

Сторінка:Історія міст і сіл Української РСР. Вінницька область.djvu/175

Матеріал з Вікіджерел
Сталася проблема з вичиткою цієї сторінки

Як стверджують археологічні розвідки, на території сучасного Лісничого існувало поселення трипільської культури. За переказами, до XIII ст. тут було містечко Копистирин, яке вщент зруйнували монголо-татарські загарбники.

В 1924 році селяни організували перший колгосп «Битий шлях». У центрі села 1967 року споруджено обеліск на честь воїнів, що загинули на фронтах Вітчизняної війни.

Уродженець села М. Д. Тодощенко — кандидат медичних наук.

МАНЬКІВКА — село, центр сільської Ради, розміщене на правому березі річки Південного Бугу, за 17 км від районного центру та за 1 км від залізничної станції Генріхівка. Населення — 2262 чоловіка. Сільраді підпорядковані села Крушинівка та Шумилів.

У Маньківці розташована центральна садиба колгоспу «12-річчя Жовтня». За ним закріплено 6007 га землі, в т. ч. 4642 га орної. Виробничий напрям господарства — вирощування зернових та технічних культур, м'ясо-молочне тваринництво. За вирощування високих урожаїв зернових культур (по 31—38 цнт з га) колгосп у 1960, 1962, 1963 роках був учасником ВДНГ СРСР і відзначений дипломом першого та двома дипломами третього ступенів. У колгоспі працює знатний комбайнер А. К. Рябокоровка, який за високі намолоти зерна двічі нагороджений орденом Леніна.

У Маньківці є восьмирічна школа, будинок культури, бібліотека; фельдшерсько-акушерський пункт, дитячі ясла-садок. Тут виходить багатотиражна газета «Комуністичним шляхом».

Партійна організація існує з 1931 року. Нині тут є 61 комуніст.

Маньківку засновано у XVII столітті.

МИХАЙЛІВКА — село, центр сільської Ради, розташоване по обидва боки невеличкої притоки Південного Бугу — Яланця. Віддаль до районного центру 20 км, до найближчої залізничної станції Бершадь — 17 км. Населення — 1820 чоловік. Сільраді підпорядковане село Романівка.

В Михайлівці — центральна садиба колгоспу «Україна». У господарстві 4430 га землі, в т. ч. орної 3289 га. Тут вирощують зернові й технічні культури, розвинуте тваринництво м'ясо-молочного напрямку. Завершено будівництво великого водоймища з водяним дзеркалом близько 80 га.

В Михайлівці є середня школа, клуб, стаціонарна кіноустановка, дві бібліотеки, дільнична лікарня, аптека. Видається багатотиражна газета «Ленінським шляхом».

Партійна організація налічує 60 членів КПРС. В селі є 43 комсомольці.

У роки Великої Вітчизняної війни в селах Михайлівці та Романівці діяла підпільна група під керівництвом С. Б. Чернеги. Уродженці Михайлівки — Герой Радянського Союзу П. Л. Лещенко, доктор технічних наук К. Р. Понько.

М'ЯКОХІД — село, центр сільської Ради, знаходиться за 25 км від райцентру, по обох берегах річки Удичу, що впадає в Південний Буг. З районним центром сполучене автодорогою, до залізничної станції Генріхівка — 6 км. Населення — 2422 чоловіка. Сільраді підпорядковані населені пункти Раківка, Чорна Гребля.

В селі розташована центральна садиба колгоспу ім. 40-річчя Жовтня. Господарство користується 4200 га землі, в т. ч. 3391 га орної. Основний виробничий напрям — вирощування зернових і технічних культур та м'ясо-молочне тваринництво.

Діти сільських трудівників навчаються у восьмирічній та двох початкових школах. У селі є 3 бібліотеки, 2 клуби, 3 дитячих ясел, 2 медпункти. Видається багатотиражна газета «Вперед».

Партійна організація налічує 62 комуністи. У селі трудяться 93 комсомольці.

Село М'якохід виникло в другій половині XVI ст. Воно містилося на низовині, яка двічі на рік заливалася водою і заносилася намулом. Перша назва його була Тутів Брід, а потім М'ягкіходи, і, нарешті,— М'якохід. 1905 року відбувся виступ селян, які спалили кілька скирт хліба, тваринницькі приміщення, що належали поміщику. Організаторами селянського виступу були У. Я. Куницький, Т. І. Семенюк та А. О. Скрипник.

В селі 1921 року народився Герой Радянського Союзу лейтенант М. О. Воронцов, якому в день 25-річчя перемоги Радянської Армії у Великій Вітчизняній війні встановлено пам'ятник. Уродженець села Л. І. Медвідь — академік Академії медичних наук СРСР.

ОСІЇВКА — село, центр сільської Ради, розташоване на берегах невеличкої річки Оси. Віддаль до районного центру 23 км, до залізничної станції Устя — 6 км. Населення — 2406 чоловік. Сільській Раді підпорядковані селища Жданове та Партизанське, село Мала Киріївка.

В Осіївці знаходиться центральна садиба колгоспу ім. Жданова та відділення радгоспу Бершадського цукрокомбінату. У колгоспі 4789 га землі, в т . ч. орної 3619 га. Він спеціалізується на зернових культурах та цукрових буряках, розвиває м'ясо-молочне тваринництво. Є три ставки. З допоміжних підприємств — млин, пилорама. Відділок радгоспу вирощує насіння цукрових буряків.

У селі є середня й початкова школи, 3 бібліотеки, 2 клуби, стаціонарна кіноустановка та кінопересувка. Працюють фельдшерсько-акушерський пункт, пологовий будинок, три дитячі садки. Виходить багатотиражна газета «Вперед до комунізму».

На різних ділянках колгоспного виробництва трудяться 71 комуніст та 57 комсомольців.