Сторінка:Акад. Єм. Ярославський. Енциклопедія марксизму-ленінізму. 1941.pdf/25

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

лістичного господарства найчисленніший трудящий клас в нашій країні, клас селян;

в) Вона дала Радянській владі соціалістичну базу в найбільш обширній і життєво необхідній, але і в найбільш відсталій галузі народного господарства — в сільському господарстві.

Тим самим були знищені всередині країни останні джерела реставрації капіталізму і разом з тим були створені нові, вирішальні умови, необхідні для побудування соціалістичного народного господарства» (стор. 286–287).

Ми бачимо, як товариш Сталін в цей період розробляє теоретично і практично основи задуманого ще Леніним соціалістичного наступу, як теоретично і практично товариш Сталін розробляє всі питання, зв'язані з індустріалізацією країни, з колективізацією сільського господарства, з ліквідацією експлуататорських класів. Проте частина партійних працівників, захоплюючись успіхами колективізації, вирішила прискорити перехід селян в колгоспи і почала порушувати принцип добровільності, заміняючи його примусом до вступу в колгоспи під загрозою розкуркулювання, позбавлення виборчих прав і т. д. Проти цього запаморочення від успіхів рішуче виступив товариш Сталін, і його виступ мав величезне політичне значення. Помилки були виправлені Центральним Комітетом під керівництвом товариша Сталіна. Значна частина партійних кадрів, що захопилася успіхами і котилася в сторону від партійної лінії, вчасно була повернута на правильний шлях, і завдяки цьому були закріплені успіхи колгоспного руху і був створений грунт для нового потужного його зростання.

Шістнадцятий з'їзд партії, який увійшов в історію партії як з'їзд розгорнутого наступу соціалізму по всьому фронту, ліквідації куркульства як класу і проведення в життя суцільної колективізації доручив Центральному комітетові партії «забезпечити й надалі бойові більшовицькі темпи соціалістичного будівництва, добитися дійсного виконання п'ятирічки в чотири роки» (стор. 292).

Але для того, щоб виконати це завдання, необхідно було реконструювати все народне господарство, необхідно було посилити темпи будівництва, а для цього треба було ліквідувати техніко-економічну відсталість, про яку говорив товариш Сталін на першій конференції працівників промисловості в лютому 1931 року.

«Ми відстали, — говорив товариш Сталін, — від передових країн на 50–100 років. Ми повинні пробігти цю віддаль за десять років. Або ми зробимо це, або нас зімнуть»[1].

Товариш Сталін дав у цей період лозунг: «Техніка в період реконструкції вирішує все». Цей поворот уваги партії до створення своєї техніки мав величезне значення тому, що він допоміг викувати свої, радянські, соціалістичні кадри, допоміг при-

  1. Й. Сталін, Питання ленінізму, стор. 297, вид. 11.