Сторінка:Богдан Остап'юк. Давній Тернопіль (1984).djvu/16

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

но збільшити число ярмарків. На їх прохання цісар Фердинанд встановив 10 липня 1836 р. дев’ять нових ярмарків, які спричинилися до збагачення міста. День 15 лютого 1843 р. записаний в історії Тернополя золотими буквами: того дня підписано контракт на продаж і купно Тернополя, укладений між останнім його власником Тадеєм лицарем Туркулом і містом. За суму 175.000 фльоренів сріблом місто викупилося від свого власника і стало свобідним, незалежним від жадного пана.” Оце деякі важливіші описи з історичної розвідки о. Білинського.

Громадське і родинне життя тернопільських міщан

Міщани — ця середня кляса поміж селянством і інтелігенцією — відограли важливу ролю в житті нашого народу. У той час, як селянство і інтелігенція були більш поступові, так би мовити, йшли з духом часу, міщани становили найбільш консервативний елемент у нашому суспільстві. Вони поволіше сприймали всякі зміни у культурній, а зокрема у господарській ділянці. Але вони все таки зберегли свої звичаї, традиції, ношу, свої місцеві організації.

Громадське життя тернопільських міщан під пануванням Польщі, від заснування міста в 1540 р. до переходу в 1772 р. під володіння Австрії, було доволі обмежене. Щойно коли Галичина опинилася під Австрією, вільніше віддихнув наш народ. Починаються перші проблиски організаційного життя і серед тернопільських міщан. У 1848 р., відомий в історії під назвою ”Весна Народів”, постала у Львові Головна Руська Рада і створено полк ”Руських Стрільців” — народню Гвардію в числі 160 вояків. На заклик Головної Руської Ради засновано в Тернополі філію ГРР і вислано до Львова охотників до ”Руських Стрільців”.

Але справжня організація громадського життя тернопільських міщан у сучасному розумінні цього слова починається аж в останніх десятиліттях минулого століття. Головним рушієм організації міщанства був син тернопільської міщанки Олександер Барвінський. Він був першим, що розбудив не лише Тернопіль, але і все галицьке Поділля з вікового сну і вказав шлях до культури і освіти. Він був засновником усіх культосвітніх установ Тернополя у 1870-80 рр. Про свою освітню і частково політичну працю він залишив цінні спогади, про які