Сторінка:Богдан Остап'юк. Давній Тернопіль (1984).djvu/62

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана

Мурій, мґр. Володимир Постригач, мґр. Василь Куріца. Останнім головою аж до приходу більшовиків був о. д-р Петро Романишин.

До найбільш активних членів Т-ва, які часто були в управі, належали: Ярослав Кубів, довголітній незмінний касир, мґр. Іван Решетуха, д*р Ярослав Шав’як, о. мґр. Микола Збир, мґри Кость і Юліян Бачинські, мґр. Осип Янкевич, інж. Василь Вацик, мґр. Артим Луговий (замучений більшовиками), мґр. Ярослав Отецько, мґр. Осип Сливинський, мґр. Зенон Скородень, інж. Омелян Брикович, Богдан Остап’юк, останній заступник голови, та інші.

Члени Т-ва брали живу участь у місцевих культурно-освітніх організаціях, виїздили на села з відчитами або як делегати ’’Просвіти” чи ’’Рідної Школи” на Загальні Збори. Інженериаґрономи Філінський та Вацик працювали в селах повіту з рамени ’’Сільського Господаря”, проводили різні курси, навчаючи селян нових метод раціонального господарства на ріллі. Опікувалися могилами УСС-ів та воїнів УГА, упорядкували їхні могили на місцевому цвинтарі, насаджували декоративні кущі та квіти. В часі Зелених Свят брали участь у походах, несли вінки і квіти, наражуючи себе дуже часто на різні шикани польської поліції і арешти.

’’Молода Громада” ніколи не мала своєї власної домівки, а піднаймала приміщення в місцевих організаціях. Перша домівка містилася в читальні ’’Просвіти”, згодом в домі ’’Українбанку”, у старім домі фундації Туринів, на першому поверсі ’’Міщанського Братства” і вкінці в парафіяльному домі (в підвалі), де жив парох о. крилошанин Володимир Громницький. Звичайно наші громадські організації не брали грошей за чинш, лише треба було платити за світло, воду та впорядкування приміщення.

У дружній, товариській атмосфері проводили свої вечори молодогромадяни в домівці Т-ва. Вони читали часописи, журнали, грали в шахи та інші товариські забави. Інколи під звуки радія чи грамофонних пластинок танцювали. Не раз під боком польської поліції (домівка ’’Українбанку”) відбувалися тайні сходини УВО, а опісля ОУН, бо наша молодь ненавиділа окупанти і за акцію поліції відплачувалася контракцією. Одначе вся ця багатогранна діяльність Т-ва обірвалася з приходом більшовиків.