Сторінка:Булка Ю. Нестор Нижанківський.djvu/36

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

фуга модулююча (До-Фа). Співвідношення тональностей зреалізоване таким чином, щоб створити опорність, стійкість Фа. Звідси — нетиповий тональний план (імітації теми в тональності субдомінанти) на експозиційному відрізку, і тональні відповіді у Фа, в яких тема сприймається природніше і сильніше, ніж у До мажорних проведеннях.

Цілеспрямований інтонаційний і тональний розвиток з підсумовуванням у динамічній фузі, наявність внутрішнього “сюжету”, структурна “сюїтність” прелюдії свідчить про неабияку майстерність композитора, який створив хор з жанровими ознаками поеми. За мистецькою вартістю, глибиною втілення ідеї високого громадянського звучання “Наймит” є одним з вершинних творів Н. Нижанківського, близький за духом до великих вокально-симфонічних полотен С. Людкевича.

“Галочка” на сл. М. Обідного для мішаного хору а капела — твір зовсім іншого характеру. Музика його проникнута теплими, ніжними почуттями, ліризмом. Тут відтворюється образ тендітної, делікатної і працьовитої жіночої натури, чиї юні дні одцвітають “на далекій чужині”. Ностальгія за Україною і є причиною болісної туги молодої красуні.

Хоча в авторській ремарці до позначки темпу вказано “в повільному коломийковому темпі”, тема твору носить типово козачковий характер в чотиридольному метрі (мі мінор). Хор написаний у складній тричастинній формі зі скороченою репризою, в якій перша частина містить середину розвиткового типу. У середній частині типу тріо (сі мінор) введена кантиленна тема тридольного розміру, яка має яскраві ознаки українського міського романсу і створює рельєфний контраст ліричності по відношенню до легкої грайливості попередньої теми. Це підкреслюється фактурними прийомами (імітаційністю поспівок) та хроматизацією гармонії. Поскільки серединою цього ліричного кантиленного епізоду служить знову знайома нам танцювально-козачкова тема (вона тут значно драматизована), твір набирає рондоподібних рис, поскільки остання звучить протягом твору чотири рази: А А' А В А В А. Контраст танцювальних і кантиленних епізодів виконаний витонченими засобами, танцювальність тут пом'якшена ліричною розспівністю, пісенною мелодичною пластикою.

В огляді кращих хорових творів Н. Нижанківського не можна обминути увагою “На городі пастернак” на слова Т. Шевченка для мішаного хору а капелла. Д-р І. Соневицький помилково причисляє його до жанру обробок народних пісень. Насправді це оригінальний твір композитора, блискуче хорове скерцо з напрочуд легкою і прозорою хоровою фактурою, в якій кожен