Сторінка:Вакуленко М.О. Українська термінологія- комплексний лінгвістичний аналіз.pdf/45

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

адміністративний округ у середньовічній Німеччині’ – з нім. Mark і марка ‘фабричне клеймо, знак фірми’ – з нім. Marke і марка ‘грошова одиниця Німеччини і Фінляндії до запровадження євро’ – з нім. Mark < фін. markka; поліс ‘місто-держава’ – з гр. πόλις і поліс ‘страхове свідоцтво’ – з фр. police < італ. polizza; рейд ‘прибережний водний простір поблизу порту, придатний для стоянки суден’ – з гол. rede і рейд ‘проникнення військових підрозділів, частин і з’єднань у тил ворога або похід партизанських загонів по ворожих тилах для проведення розвідки, розгортання бойових і диверсійних дій на ворожих комунікаціях’ – з англ. raid; сорбіт ‘структурна складова сталі, суміш цементиту і фериту’ – від прізвища англ. природознавця Г.-К. Сорбі і сорбіт ‘оптично активний шестиатомний спирт’ – з лат. sorbeo; тир ‘приміщення для стрільби з ручної вогнепальної і пневматичної зброї’ – з фр. tir і тир ‘суміш зі смоли, каніфолі й сала’ – з гол. teer; тор ‘позасистемна одиниця тиску’ від прізвища італійського вченого Е. Торрічеллі і тор ‘тіло, утворене обертанням круга навколо осі, що лежить у площині цього круга і не перетинає його’ – з лат. torus; туш ‘стійка фарба зазвичай чорного кольору для креслення та малювання’ – з нім. Tusche і туш ‘невелика музична п’єса фанфарного складу’ – з нім. Tusch [СІС 1974].

Оцінимо семантичну “відстань” між різними значеннями багатозначних слів і між омонімами.

Кожна сема робить свою “внесок“ в утворення значення слова, який корелює з її розташуванням у відповідному семантичному полі: семантичне ядро має більшу вагу, периферія – меншу. Втім, побудова таких полів і адекватне визначення відносної “ваги“ кожної семи є технічно непростим завданням, яке потребує, до того ж, грамотно складених словникових тлумачень. Тому для простоти розглядатимемо набір сем кожного слова як його рівноправні координати в n-вимірному ортонормованому семному просторі (для лексикографічно повних і замкнених мовних систем кількість сем у мові дорівнює кількості слів у ній, тобто в українській мові n = 270000 для загальновживаної лексики і n = 50000000 для лексики спеціальної). Тоді кожне значення слова відображатиметься точкою на n-вимірній семній сфері одиничного радіуса, а семантичні відстані між ними варіюватимуться від 0 у випадку абсолютних синонімів, які мають тотожні семні координати, до майже 2 у випадку цілковитих антонімів, які мають принаймні одну спільну семну координату і декілька протилежних і тому розташовуються майже діаметрально протилежно.

Вважатимемо для простоти, що омоніми w1 і w2 мають по одній семі, які є різними: s1 і s2 відповідно. Тоді семантична відстань між ними дорівнює довжині хорди, яка відтинає на одиничному колі дугу π/2 (чвертьколо), тобто довжині гіпотенузи прямокутного трикутника з одиничними катетами: ε hom = |w1 – w2| = √2 ≈ 1,41. 45