Сторінка:Василь Доманицький. Словарик. Пояснення чужих та не дуже зрозумілих слів. 1906.pdf/32

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Воля спілок (союзів) — політичне право громадянина у вільній (констітуційній — див. це слово) країні. Воля спілок — коли кожен громадянин може приставати до якої хоче спілки та й сам заводити, яку хоче, хоча б і політичну, не питаючися дозволу начальства.

Воля ходити та їздити всюди — політичне право громадянина у вільній (констітуційній — див. це слово) країні іти або їхати, куди хоче, та жити в державі, де захоче, без усяких пашпортів та „черти осѣдлости“. Найгірше доводиться в Россії без цієї волі євреям, бо їм позволяють тілько в деяких місцях проживати, а не скрізь, як христіянам.

Вотум — голос, поданий на зборах за чи проти чого небудь.

Временні правила“ — закони, що їх видано на якийсь час, „временно“, поки видано буде закон назавжди. „Временні правила“ ріжняться од постоянного закона тим, що розглядає їх не Державна Рада, як це має бути, а Рада міністрів. Одначе у нас „Временні правила“ мають силу часом десятки літ.

Вселюдне голосування — такі вибори в парламент (або в Державну Думу), коли виборче право мають правомочні громадяне усі до одного.

Всесословна волость — дрібне земство з людей усякого стану. Тепер до наших волостів приписано самих лишень крест'ян, а було б багато краще, як би з волості зробити немов дрібне земство, в якому б брали участь усі, хто тілько живе у волості.

Вулкан — гора, що викидає з себе вогонь, каміння, попіл та всячину, що тілько єсть глибоко у землі.

Вульгарний — простолюдний; нечемний.