Сторінка:Василь Доманицький. Словарик. Пояснення чужих та не дуже зрозумілих слів. 1906.pdf/53

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Інстанція — кожне урядове місце чи урядова власть: справа якась од нижчого урядовця, або, як кажуть, з нижчої інстанції, переходить у вищу інстанцію, до вищого начальства. У вищу інстанцію можна жалітися на нижчу.

Інстінкт — несвідоме, проти волі чуття, нюх, напр.: кожна жива тварина має інстінкт обороняти себе і свій рід, інстінкт самооборони.

Інстітут — 1) вища школа нарівні з університетом; 2) якась інстітуція (див. це слово), найбільше наукова.

Інстітуція — (россійське „учрежденіе“) — установа якась: суд, школа, також закон, звичай якийсь, — напр.: весілля — це дуже давня інстітуція народня.

Інструкція — нака̀з, в якому докладно виказано, що і як треба робити, напр.: старості або стражникові дано інструкцію.

Інсургент — повстанець, бунтарь.

Інтелігент, інтелігентна людина — освічена, з більшим розвитком людина.

Інтелігенція — розумні, освічені люде, — в Россії вони беруть велику участь у визвольному рухови, здобуваючи волю та краще життя усьому людови.

Інтензивний — напру̀жений; такий, що треба прикласти до нього більш сили, — напр. інтензива робота — така робота, що вимагає більш часу або сили.

Інтензивне господарство — таке господарство, до якого докладено чимало праці і коштів; в такому хазяйстві землю порають як найлучче, та за те вона дає найбільшу користь й родить краще, і вида̀ча з усього більша; в противність до цього — екстензивне господарство (див. це слово).

Інтервью — розмова з кимсь того, хто пише по газетах; в розмові допитується він про щось цікаве та важне і подає його в газеті, щоб знали усї.

Інтерес — виго̀да, користь, зиск.

Інтернаціональний — міжнароднїй, світовий.