Сторінка:Василь Доманицький. Словарик. Пояснення чужих та не дуже зрозумілих слів. 1906.pdf/82

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цю сторінку схвалено

Незайманість посла — такий закон, що члена парламента (посла в Державній Думі — у нас) може судити тілько сам парламент; через те ніяка власть не має права арештувати члена парламента, коли на те не буде згоди парламента.

Незайманість хати — політичне право, забезпечене кожному громадянинові в тій державі, де є констітуція. — Право це в тому, що ніяка власть в державі не має права вступити в хату громадянина і робити в ній трус без наказу на те од судової власти. В Маніфесті 17-го жовтня року 1905 право це встановляється і для россійського громадянства.

Нейтралитет — коли хтось тримається осторонь, не втручається в чужі справи, як у тій приказці: „моя, моляв, хата зкраю“.

Нейтральний — той, що стоіть о̀сторонь од якоісь чужої справи.

Некрольог — коротко описане в якійсь газеті чи журналі життя небіжчика.

Нерви — довгі білі ниточки, що ідуть від мозку геть по всьому тілі людини чи тварини і заправляють усім життям: ії рухом, віддихом, серцем, почуттям болю, тепла, холоду та иншого всього.

Нігілизм — наука про те, що теперішній лад в державі, громаді або родині — ні до чого і треба його скасувати та новий запровадити.

Новатор — той, хто заводить якусь новину в громадському житті.

Номинальний — такий, що істнує тілько по імени, наприклад: номинальна ціна на вексель, державний папір (ренту) або папірові гроші стоіть написана одна, а на-правду дають за неї менше або більше грошей.

Норд-вест — вітер з північного заходу.

Норд-ост — вітер з північного сходу.

Норма — правило, міра якась, зразо̀к, основа.

Нормальний — правильний; такий, як звичайно.