Сторінка:Виріб вин. 1927.pdf/11

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Вино з дикої рожі (не милити цеї назви з глогом). Дика рожа, особливо космата, являється знаменитим матеріялом до виробу вин ясних, так легких як і сильних. Се вино буває найкращим з усіх овочевих вин. До виробу цих вин уживаємо дріжджів: Штайнберґ, Лібфраумільх, Лякріма Фрісті, Токай. (Дріжджі, яких уживаємо при червоних винах, тут не надаються). Спосіб виробу: Одно кільо свіжих, або 40 дека сухих овочів дикої рожі запарити 5 літрами води, остудити, вимяти, додати оден з вище названих родів дріждей і цукру як вказує табеля.

Вино з глогу — належить до кращих вин. Виріб той самий, що при дикій рожі.

Вино з черешень. Взяти 5 кільо черешень, зімяти, додати 5 ґрамів цитринового квасу і спарити в 2 лтрах води. По остудженню додати дріжджів. По 24 годинах вигнітається плин. Дріжджі надаються тут такі: Цельтінґер, Бордо, Штейнберґ, Портвейн, Віннінґен. Цукор після табелі.

Вишневе вино. Поступати, як при черешнях, лише взяти овочів о половину менше (2—2½ кіля). Квасу цитринового не треба зовсім, за те додати 0·2 ґрами тернини на 10 літрів. Добре є додати борівок (черниць) 20—30%. Дріжджі: Бордо, Штейнберґ, Портвейн. Цукор після табелі.

Сливкове вино. Поступати, як при черешнях; ферментувати при низькій температурі (15-17° С.) Вчасно стягнути з понад осаду. (Треба памятати, щоб не душити песток.)

Вино з грушок  Поступати, як при черешнях. Квас цитриновий теж дати, але вразі браку можна замість нього додати порічки або яблука.

Вино з яблук. Коли маємо квасні яблука, то беремо 2-3 кіля, а коли добре зрілі, то 4 кіля. Запарити яблука трьома літрами кипячої води. Додати 2 ґрами фосфіну. Цукор і дріжджі після табелі.

Поручаємо дріджі: Савтернес або Лякріма Хрісті. Добдре є додати кілька процент тернини.

Піґвове вино. Овоч обрати, — решта все як при яблуках.

Вино з порічок — буває так гарним, що не уступає найкращим виноградним винам. Вино те — клярується скоро, лише трудніще дозріває. В порічках є 0·7—3·5% квасу а цукру від 2 30%. Спосіб виробу: Два до 3 кіля зрілих ягід розгнітаємо, додаєм яких нибудь із вище на табелі названих дріжджей, заливаємо 2 літрами зимної води. По 24 годинах вигнести і ферментувати. Дріжджі і цукор після табелі. Коли уживаємо дріжджей Маляґа або Бордо, то добре є давати борівковоно соку і тільки тоді ферментувати.

Чорні порічки одні — дають вина за квасні, тому чорних порічок уживаєм лише як додаток до инших вин. Подібну ролю грають райські яблука. Ті овочі, додавані до инших вин, надають їм добірний смак і запах.