Перейти до вмісту

Сторінка:Виріб вин. 1927.pdf/5

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

рення сильних, тим самим тревалих вин, тому треба завсіди до овочевого мощу додавати цукру (лише ґрисікового!), памятаючи, що 1 кґ цукру витворює 500 ґрамів алькоголю і 500 ґр ґазу. Вино слабе має 8% алькоголю, сильне найбільше 16%. Хто хоче знати, скільки алькоголю є в даному плині, уживає спеціяльного приладу до мірення алькоголю. Прилад цей називається: Vinalcometer.

Смак вина — залежить від кількости находячихся в ньому квасів: винового, цитринового, яблочного; кількість квасів не повинна перевищати 1% (найкраще 0·6%—0·8%). Дуже гарний смак дістає вино, коли до нього додати цитринового квасу. Оскільки мощ має мало гарбника, тоді добре є дати таніни для смаку (найбільше ½ ґр на 10 літрів).

Для зміцнення сили дріжджей треба додати до вина спеціяльної поживки (½ ґрама на 1 літр). До вин зі збіжжа і черниць дається поживку „секалюм“, а при инших винах: „фосфін“. На гарний смак впливає також бром, який реґулює ферментацію.

 

 
Виріб вина.
 

Загальні приписи. Наперід треба приладити дріжджі. Одну коробку расових винних дріжджей, марки „Vinum“, всипується до флящинки (⅛ або ¼ літра), яку треба раніш гарно обмити. Ці дріжджі у флящочці заливаємо літною водою (20° С.), перевареною, затикаємо куском чистої вати і до цього розчину додаємо на другий день кавову ложочку ґрисікового цукру, все те затикаємо ватою і ставимо в теплому місці (20—30° С.), н. пр. у кухні (але не на печі, ані не на сонци!) Зимою завиваємо флящинку флянелькою або ватою. По кількох днях дріжджі дозріють і можна ними залити приготований мощ. Зрілість дріжджей пізнається по цьому, що певна часть сталої маси, яка зразу осідає на дні фляшки, піднесеться догори, осад буде рухатися (мусувати), а одночасно з плину добуваються кульочки ґазу, особливо тоді, коли плином легко потрясемо.

Коли ми приладили дріжджі й вони собі дозрівають, — приймаємося за приладження мощу.

Овочі призначені на виріб вина треба чисто обмити (коли лушпайки є занадто ароматичні, треба лушпайку зняти); відтак краємо овочі на тонкі платочки або дусимо на мязґу (можна це робити на машинці до мяса), заливаємо кипячою водою, добре прикриваємо і коли ця брага остудиться, додаємо приготовані, як вище описано, дріжджі. Далі приготовлений для даного вина цукор (сироп) — ділимо на три части і одну третину того цукру даємо до цеї браги,