Перейти до вмісту

Сторінка:Воля. – 1919. – Т. 2. Ч. 1-5.pdf/28

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Т. 2. Ч. 1.

27

ВОЛЯ



які по суті є єдині фактори істнування держави. В економичному життю України заінтересований весь мир і, надавши йому належної уваги, можно легко було би вибороти вже і політичні права для України.

То була величезна помилка. Повторили ми її і далі пізніще. І в останні часи належної уваги не надали природнім економичним факторами і знову до будування нашої Держави не притягнули реальні інтереси, практичні цінности, не завязали економичних стосунків не зацікавили нашим богатством чужий капітал, не вступили в ріжного роду переговори і договори економичні. Бо з державами Антанти треба було починати переговори і зносини економично-торговельні, а потім і діпломатично-політичні. Ми ж повисилами до всіх держав величезні дипльоматичні місії і не послали всюди гарних економистів-фаховців, які би розмовлями як раз з тими сферами, котрі і політику двигають, котрі керують економичним життям країн, котрі зацікавленні в Україні більше, ніж обслуговуючі їх потреби політики і діпльомати. І коли б наші економисти і торговельні місії зразу показали Европі нашу дійсну природу, наші богатства, наші економичні перспективи, та заінтересували би цими європейський капітал, то напевне вже досі і політичні наслідки инші були б. Поляки краще зрозуміли значіння економики і повезли до Парижу товар для показу і для впливу. Нам слід було повезти на показ руду, вугіль, і. т. п. і для впливу не на дипломатів, а на тих, кому служать дипломати — на капіталістів. Але й зараз ще не пізно виправити помилки і приступити до реальної роботи в цім напрямку.

——————

Тіберій Горобець.

Метелики.

Є такі метелики, що як побачить у ночі свічку, то літає, крутиться, не знаючи, куди летіть — чи на вогонь, чи в пітьму.

Отаких метеликів росплодилось дуже багато і у нас.

Ріжних типів є вони. Ось метелик діпльоматичний. Він їде од уряду. Куди? Він і сам толком не знає. Не то секретар, не то курієр, не то член якоїсь місії…

З Вінниці до Станиславова, з Станиславова до Будапешту, з Будапешту до Відня, з Відня до Праги, до Берліну, знов до Відня. Їздить сюди — назад… Куди ж він їде, за чим? Все спішить. І все його бачиш в першорядному готелю, ресторані, кавярні…

А в посольстві з серіозним виглядом оповідає послу про подорож, бере візу і… позичає гроші. І їде знову…

Отак з початку революції їздили „товариші“ на потягу, на трамваї од одної стації до другої, без жадного діла, аби їздити, бо воля…

Ось метелик з спеціяльним призначенням. Везе „важне“ доручення. Спішить, виїзжає, візує, бере аванс, підйомні, суткові…