Перейти до вмісту

Сторінка:Воля. – 1919. – Т. 2. Ч. 1-5.pdf/55

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

54

Т. 2. Ч. 2.

ВОЛЯ



східної Европи було може більше чужим і байдужим, як на пр. тепер тибетанське.

Що иншого тепер. Схід Европи, а особливо Україна, залюднена досить густо. Пустих незагосподарованих земель на Україні немає. Площа управленої рілі на Україні намічує 54% так само як у Франції. Український хліб і цукор, українська нафта, вуголь і залізо мають велике зачіння для світового ринку.

Тепер вже богато дехто розуміє, що українське питання, — це не льокальне питання, сусідня суперечка між Поляками і Москалями, але питання загально-світового значіння.

І для того ані польська, ані московська рецепта, які тхнуть занадто великим архаїзмом, не може вдоволяти європейця, ані американця.

І так само, як в аґрарній справі, котра на наш погляд є тепер найважніщою в Европі, проводиться спонтанічно дика соціялізація, не по писаному законові, так само спонтанічно творится „союз народів“, і само життя потоками крови, та грабунків, підпалів, всяким можливим і неможливим страхіттям, одно слово — революційним шляхом веде до здійснення 14 пунктів Вільсона, навіть проти самого Вісьсона.

Дійсно „валиться церква домовина і з під неї встає Україна.“ Малодушні! Не бійтесь анархії. Це валиться церква імперіалізму і національного егоїзму, а величезний гук при тій катастрофі є передвістником нового кращого життя, яке повстане на її розчинених руїнах

——————

Яромір Нечас.

Чехи й Українці.[1]

На Україні відіграється тепер велика траґедія, значіння якої народи Европи зрозуміють лише за кілька років. Без жадної піддержки, своїми власними силами, бються Українці в краях, по кілька разів евакуованих, на полях, залитих кровью минулих боїв, за свою волю й самостійність. Бються так, що починають імпонувати світові.

Стіна упереджень ще й досі ділить Українців від инших народів, які не знають України і наче навмисне закривають очі на ту стихійну силу, з якою Українці в останні часи рвуться до життя.

Перші Чехи стали на боротьбу за справедливе відношення до Українців. Поволі переходять Чехи до нової орієнтації, погоджуючи своє нове відношення до Українців з великими ідеями сучасности — демократичністю і правам народів на самовизначення.

За три останніх роки наші часописі змінилися так, що їх трудно пізнати. Три роки тому слово „Українець“ не істнувало в нашій пресі — українство було для Чехів німецько-австрійського інтріґою, ворогом славянської єдности і т. д.

 

——————

  1. Автор статї — чеський публіціст, що багато енерґії приклав до популяризації української ідеї серед Чеського Громадянства за останнї часи.