Т. 2. Ч. 2.
55
ВОЛЯ
А тепер Чехи стоять поруч з Українцями — єдиний з славянських народів, який починає співчувати Українцям. В головах наших великих людей сталася майже повна революція що до України, чеська журналістика, за малими винятками, змінила свій бувалий українофобський тон на обєктивний, або й українофільський.
Соціально-демократичні чеські часописі визнають вповні право Українців на самостійне життя і цілком рішуче відкидають змагання чорносотенців — курс яких раніще стояв високо в Чехії — знову взяти владу в свої руки і душити нарід, що збуджується до життя. Центральний орґан соціяльно-демократичної партії „Právo Lidu“ і моравський орґан міністра президента Тусара „Rovnost“ пише в такім тоні, що під ними підписався би кожний Українець. В головнім соціяльно-демократичнім огляді „Akademie“, що ставиться, яко ортодоксально-марксистський орґан, скептично до радикально-національних змагань, і там знаходять місце статті, що добиваються признання прав за Українцями, а брошюри, пропагуючі українську ідею, користуються в „Akademie“ цілком симпатичним відношенням.
Чеська соціяльно-демократична партія займає цілком певну і ясну позіцію відносно українофобських екстраваґантностей і провадить проти руських чорносотенців гостру журналістичну боротьбу.
Також і часописі другої великої соціалістичної партії — чеських соціалістів ставляться тепер прихильно до Українців, часами навіть з щирим співчуттям. Инколи ще прогляне, як рефлекс, старе українофобство, правда, цілком спорадично, але позітивне відношення значно переважає. Центральний орґан партії „České Slovo“ і моравську головну часопис партії „Socialistickou budoucnost“ можна тепер рахувати часописами українофільськими, або принаймі обєктивними (а більше власне Українцям і не треба). Нарешті, в опозіційній часописі чеських соціялістів „České Demokracii“ з’являється 20-го червня б. р. стаття нашого видатного славіста д-ра. Бідло, який горяче добивається визнання за Українцями права на самостійність.
Надзвичайно симпатично й прихильно ставиться до українських змагань „Česká Stráž“, орґан реалістів (партії Масарика). Пише справедливо, сердечно й з правдивим розумінням справи.
Часописі других чеських громадських партій, аграрної й народно-демократичної переживають зараз той процес, який в соціялістичних партіях вже закінчився.
В пражськім „Venkov“, головній чеській аграрній часописі, дається слово обом партіям — українській і старорусинській. Останніми часами, треба зазначити, бере перевагу напрям, прихильний до Українців. Моравська „Svoboda“, головна аграрна часопись на Мораві й Словенську (з шеф-редактором Вашічком), висловлюється цілком українофільські.
Найбільші труднощі зустріло визнання українських змагань до самостійности в часописах партії народно-демократичної, але й там лед вже починає потроху танути і вислухується принаймі обєктивнч голос обох таборів, українського і реакційного старорусинськгоо, хоо