Перейти до вмісту

Сторінка:Воля. – 1919. – Т. 2. Ч. 1-5.pdf/6

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Т. 2. Ч. 1.

5

ВОЛЯ



ховям Висли або Нємана, чи одночасно їх обох. Розвязання питання злуки Балтійського і Чорного моря, що дає найкоротшу і найдешевшу дорогу до Малої Азії, має дуже велике економичне значіння для усього європейського торгу і промисловости.

Питання злуки Балтійського моря з Чорним тісно звязане зі справого шлюзовання середньої частини течії Дніпра між Катеринославом і Олександрівськом довжиною коло 100 верстов. Переведення цеї справи дасть можливість кораблям чорноморського каботажного руху підходити аж до Київа, але разом з тим шлюзовання уявляє з себе і величезний аккумулятор водяної сили, себто „білого вуглю.“ Загальна кількість енергії, яку можуть дати пороги, доходить до пів мілліона кінських сил. Всю цю кількість, відома річ, не можна ужити, але половини її (250.000 кінських сил) вже вистарчає, щоби обслугувати машини усьою Катеринославського промислового району і ставерстової фабричної полоси, яка лежить коло порогів.

Дешева коммунікація і енергія дадуть можливість в найкоротший час засновати в районі порогів новий промисловий центр для вироблення на Україні того, що сей час привозиться з чужих країв, будучи там перероблено з українських сировців.

Справу шлюзовання Дніпра кілька разів було порушено при старому Російському Правительстві, і одного разу, навіть, велися переговори з американськими капіталістами, але наслідками не було нічого позитивною. Було розпочато також і розвідки і складання проєкту і необхідні підготовчі роботи, але довести до кінця не випало за відсутністю кредіту. Вже за часів самостійної України, в липню минулого року Міністерству Шляхів було відпущено окремий кредіт в висоті 7,000.000 карбованців і тоді було організовано окреме Управління, якому було доручено закінчить розробку розпочатого проекта. Крім того, для вияснення передумовин і засад здійснення проекту водяного шляху між Чорним та Балтійським морем, було відправлено до Німеччини і Польщі окрему техничну комісію, яка придбала потрібний підготовчий матеріал для розроблена проекту і угоди.

Данні підготовчої праці і розцінок до воєнного часу для шлюзовання порогів з відповідним углубленням дніпровського фарватеру до Київа (нерозбірливий текст) коло шлюзів двигателів для виробки електрики потрібують реалізазії коло 500 мілліонів карбованців, що при сучасній (нерозбірливий текст) дає суму по-над 4 мілліарди. Витрата ця не по (нерозбірливий текст) бюджетові, але поліпшення транспорту для (нерозбірливий текст) зруйнованих залізниць вимагає її з невідворітною необхідністю. (нерозбірливий текст) спосіб розвязується це питання скажемо в заключення цеї статті а зараз зазначимо лише, що вирішення його цілком залежить від нас і є більш, як необхідно, під взлядом економичним і політичним.

Але і при тому виді, в якому зараз знаходиться верхня і середня течія Дніпра, цілком є можливим облегчити залізнодорожний тран¬