роботи нашого недосвідченого і в чорній роботі будування ще ще нескушенного державного апарату. — І справа на фронті, як сповіщають часописі, так ніби поліпшується.
Росію спасають від чужої інвазії її величезні простори. В безмежних Московських болотах застряг геній Наполєона. У нас, крім безмежних просторів, є економична одноманітність нашого села, його міцна любов до рідної земельки, що з просторів рідного села поширюється вже на простори всеї України. Не даром наш державний трезуб похожий на вила. Рік тяжкої, в примитивних умовах життя, боротьби з чужинцями доказав, що цей знак стане символом відродження української мужичої нації, символом його примитивної боротьби за істнування. І як колись перед боєм Константину хрест привидівся з золотим подписом „сим побєдиши“ так і зараз наш державний знак стоїть перед нами з тою заповідю. І під знаком віри в непереможну силу відродження нашого народу ми починаємо свій новий рік тяжкої праці.
Станислав Дністрянський. |
III. Дальші етапи до розвитку ідеї звязку народів стрічаємо щойно в нових віках. Відкриття Америки й дороги до Індії поширило міжнародню лучбу, а реформація на реліґійному полі та відродження культурного життя дали державам можність висвободитися від перемагаючого впливу великих держав і стреміти до повної рівноправности у міждержавному житті. На жаль полишили середні віки сумну спадщину, а саме ворожнечу між Францією і Німеччиною, котра дала почин до великих европейських війн і на довгі літа спинила усі змагання до загального державного звязку.
І так прогомонів без успіху голос славного французького письменника Сюллі („Discours politiques et militaires“ 1587), що домагався сполуки 15 европейських держав у спільну европейську республику, на чолі якої мавби стояти осібний „conseil général“ для вирішування міждержавних спорів — а таксамо й знаменитий проєкт французького черця Сен-Пієрра („Projêt pour perpetuer la Paix“ 1713), в котрому він домагався не лише постійного розємного суду, але й европейської звязкової ради для порішування усіх питань державного устрою в межах сполучених держав та для нормування міжнароднього торгівного обороту — бо ворожнеча великих держав не уставала ані на хвильку, а великі війни винищували дальше Европу, розбиваючи всі культурні здобутки нових віків.
В міжнародніх відносинах витворилася нова ідея европейської рівноваги, яка мала злагоджувати міжнародні
- ↑ Поч. Воля. т. II. ч. 9.