Сторінка:Вячеслав Липинський. Архів Т. 6 Листи Дмитра Дорошенка до Вячеслава Липинського (1973).djvu/22

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана


ституті та редагування інститутських видань (Abhandlungen des Ukrainischen Wissenschaftlichen Institutes in Berlin”, “Mitteilungen des Ukrainischen Wissenschaftlichen Institutes in Berlin”, „Записки Українського Наукового Інституту в Берліні”) відривали Дмитра Ів. від праці над „Історією 1918 р.” та унеможливлювали йому викладати у Празі і йому довелося взяти відпустку з празьких шкіл: Українського Вільного Університету й Чеського унів., куди його запросили читати історію України. З Берліну доводилось йому виїжджати на наукові з’їзди та на шукання матеріялів для наукових праць, — до Чехії і Польщі.

У березні 1928 р. він відбув вступний виклад у Чеському ун-ті, відновив перервані виклади в Українському Вільному Ун-ті. Тоді ж розпочалися його часті поїздки потягом до Праги. Бувавши у Празі, він брав участь у місцевому науковому житті, зокрема у засіданнях Історично-Філологічного Товариства.

У серпні 1928 р. Дорошенки пробули вакаційний відпочинок на острові Олероні (Ile d’ Oleron), у Франції, побувавши, по дорозі, сім днів у Парижі.

З початком чергового шкільного року відновились поїздки до Праги, часто з довшим там перебуванням для писання наукових праць, — про німецьке право на Україні й ін. У 1929 р. Інститутові загрожувала ліквідація й лише по довгих заходах його існування продовжено. Також співжиття з найближчими співробітниками Дм. Ів. виявило розколини й він зрікся становища директора, прийнявши його знову на бажання німців — членів кураторії. Відпочивши у серпні 1929 р. на одному з островів Балтійського моря, Дм. Ів., у черговому шкільному році, продовжував їздити на виклади до Праги, закінчив „Історію 1918 р.” й готувався до подорожі до Америки, куди його запросили читати виклади для високошкільної молоді. Цю поїздку відкликано й вона здійснилась значно пізніш.

1930 р., після кількарічної праці й заходів про опублікування, вийшла праця Дорошенка про 1918 рік; того ж року була опублікована другим, доповненим виданням, давня книжка Дорошенка „По рідному краю”. Той рік був позначений деяким погіршенням співвідносин з Вячеславом Липинським. Дорошенкові довелося бути посередником у конфлікті Липинського з гетьманським центром і на його руки Липинський склав (5 червня, 1930 р.) заяву про умови ліквідації конфлікту.

Відійшовши від керування Інститутом й прийнявши пропозицію викладати історію церкви в Православному Богословському