Сторінка:Вячеслав Липинський. Листи до братів-хліборобів 1919—1926 (1926).djvu/219

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

шовицькою ⁣»Україною«⁣ побитий ⁣»куркуль«, був, як економічна сила, проте використаний большовиками. Але як старий петербурґський уряд в залежність од ⁣»крестьянскаго общества« — так само і большовики поставили того небезпешного ⁣»куркуля«⁣ в залежність од ⁣»Комбєда«; в таку залежність од темної і ледачої, ненавидячої всяку більшу інтензивність праці — юрби, щоб він не міг визволитись з під панування тієї юрби, щоб він не міг удосконалити свого хазяйства, щоб він не міг порости в силу, щоб він не міг ніколи стати тим хліборобом, якого поява розторощує скрізь і завжди всяке панування півкочових, однаково чи петербурґських, чи большовицьких, чи есеровських, інтеліґентських баскаків.

Економічна необхідність примусила большовиків оддати ⁣»куркулю«⁣ пустуючі поміщицькі землі. Але віддали вони їх тільки в оренду[1] і при тім так, що скрізь задержана неподільність і непорушність цих поміщицьких земель тому, що ⁣»комбєди«⁣ дістали на ці землі право сервітута, тоб-то право одержувати з ⁣»куркулів«, орендаторів поміщицької землі, ріжні економічні користи, які вилились тепер переважно в форму натуральної повинности-дані. І так само, як перед століттями, мусить український хлібороб і тепер цю дань в натурі зі своєї праці всяким баскакам, всяким ледачим але озброєним кочовникам, всяким ідеалізованим нашими есерами ⁣»людям татарським«⁣ платити…

Розуміється оцей реально пристосований до визиску хліборобської праці большовицький кочовничий державний апарат знищив зразу ефемерну словесну популярність есерів. ⁣»Комбєди примусили хлібороба працювати на себе, не ⁣»прапануючи«⁣ йому, як есери, якусь утопійну соціялізацію, а вживаючи до цього озброєну реальну військову силу. Вони задержали скрізь непорушно витворені хліборобським економічним життям на України всі форми приватного землеволодіння, як ⁣»крестьянскаго«⁣ так і ⁣»дворянскаго«, але політично пристосували їх до панування над ними нехліборобських: кочових та інтеліґентських елєментів. І одночасно викинули зразу ⁣»за шиворотъ«⁣ скрізь наших соціялізаторів есерів.

Бо виїзжаючи по владу з міста на село, забули наші есери, що влада не твориться словесним шарлатанством; що в супереч відомій приказці, трудніще ⁣»на селі дурити«; що інтеліґент, який хоче панувати над хліборобом і тому береться соціялізувати йому землю, крім

  1. По большовицьким законам поміщицька земля віддається селянам в оренду на девять літ, отже так, щоб орендатори не могли придбати до неї десятилітнього права давности і в той спосіб землю за собою закріпити. Це один з численних прикладів, як часто закони життя нещадно нищать закони теоретичної льоґіки і як часто дійсність готує гіркі розчарування для її словесних фальсифікаторів.