Перейти до вмісту

Сторінка:Голубець М. Белз – Буськ – Звенигород (1927).djvu/29

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

слава. В 1226 р. згадується принагідно Звенигород підчас походу Мадяр на того ж таки князя Мстислава. В 1240 р. виступає Звенигород як сильно укріплений город, але власне тоді паде жертвою татарської навали. Після того гинуть про Звенигород вістки, а його місце займає Львів.

Підчас походу польського короля Казимира на підбій Галичини, про Звенигород ніхто не згадує. Щойно в половині XV в. виступає він як одно з… сіл королівщини, в якому з рамени короля господарять брати Ходороставські. Поза тим його імя часто згадується в процесах з приводу ставу, який закуповували львівські міщане.

Підчас Хмельниччини потерпів разом з усею околицею Львова й наш Звенигород. Дня 27-го квітня 1649 р. заявляють податкові екзекутори Звенигорода Кусчин і Халупа, що „для спустошення села коронним ворогом (Хмельницьким) як також спалення корчми і церкви, вимертя й полонення людей, не могли ми тепер вирішених податків вибрати більше як 2 зол.“…

В звенигородській парохіяльній церкві зберігся ажурно-різьблений хрест, у срібло оправлений, на якому читаємо напис: „Сей крест коштом своїм власним справил всечеснійший єромонах Філярет Кощаковский ігумен межигорский кієвскій і надал єго: до храму святителя Христова Николая во отечествиє своє і града Дзвинигорода…“ Є це остання з памяток, у якій нинішне село Звенигород зветься „градом“… В 1716 р. побудував дідич Звенигорода Адам Сінявський замок, проектований інжиніром Кампенгавзеном. Побудував його на місці старого