Сторінка:Грушевський М. Про старі часи на Україні. Коротка історія України (для першого початку) (1919).djvu/76

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

75

і похвалу собі, щоб духовні його славили та перемогали неохоту людську.

Нї перед Мазепою нї но нїм не було другого такого гетьмана, щоб так піклував ся київською академією: вона вважала його своїм особливим протектором і справдї богато йому завдячала. Він побудував їй нові, роскішні як на той час будинки. Так само монастиреви Печерському й иньшому славному київському монастиреви Никольському. По иньших містах також поставив гарні церкви й иньші будови. Замовляв для церков дорогоцїнні шати й прибори, спомагав видавництва, учених людей і мистцїв. За його прикладом ішла й старшина.

Мазепа.

Україна по тяжких війнах і усобицях прийшла в сих часах до деякого спокою й ладу: Правда, становище простого народу погіршувалось, свобода прикорочувалась, але був достаток, особливо в вищих верствах, і московщина не здавила ще так місцевого житя як пізнїйше. Українська держава не була ще зламана і давала опіку культурному українському житю. Тому в сїм часї особливо розвинулась та культура і мистецтво українське, яке освітило цїле XVIII столїтє й пройшовши в мистецтво народнє й досї прикрашує наше народне житє.

Розвиваєть ся ориґінальне українське будівництво, камяне й деревляне, (особливо церковне), малярство й особливо ґравюра. З течій старих, візантійсько-українських і східних під новими впливами західнього мистецтва вироблюєть ся той оздобний український стиль, український орнамент, що чарує нас в вишивках, на килимах і на всяких прикрасах. Тим ся доба має велику вагу в історії українського житя.

Національне, державне почутє в українськім громадянстві також було дійшло значного розвитку й сили в сих часах. Воно відбиваєть