Сторінка:Дмитро Дорошенко. Славянський світ в його минулому й сучасному Т. I (1922).pdf/16

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Басейн верхньої Лаби і лівих допливів Дунаю займали Чехи та Морави, що вже склали значну державу, котра тримала під своєю владою й Словаків (Словѣне) та Славян панонських (в теперішній Угорщині). Але ця держава вже в кінці Х. в. зазнала страшного удару від Угрів або Мадярів, котрі опанували усією низиною між середнім Дунаєм, Тисою й Карпатами. Мадярська небезпека вплинула на зближення Чехо-Моравів з німецькою державою і на вхід їх в систему німецького національно-політичного життя. Словакияж на ціле тисячеліття опинились під владою мадярської держави.

В басейні Одера, Варти, середньої і верхньої Висли жили Поляки, поділені на ряд племен: Поляне, Слезане, Мазовшане та ин. Процес формування держави у них уже почався, але вони ще не дійшли до національно-державного об'єднання. Коли Німці, опанувавши Славян полабських та поморських, прийшли в безпосередню стичність з Поляками, почався процес державно-культурного впливу їхнього на Поляків, котрий привів до ґерманізації західно-польських окраїн. Не маючи сили подолати натиск ґерманізації з заходу, Поляки звернули свою експансію на схід і південний схід, на землі Білорусів та Українців.

Майже цілий басейн Дністра, Дніпра. верхньої Двини, озера Ільмень і верхньої Оки був занятий в IX. ст. східно-славянською або руською галуззю, котра розпадалась на кілька племен, котрі вже тоді складали три ґрупи, з яких сформувались пізніще три народи: український, білоруський та великоруський або російський. Державність зародилась у схід-