Перейти до вмісту

Сторінка:Дніпрові хвилі. №1 (1912).djvu/17

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

№ 1

17

З украінського життя.

Виставка малюнків українських художників. У Киіві 10-го декабря одкрилася виставка украінських художників у городському музею. Виставка містить у собі до 300 №№ малювання, архитектури й різьбарства (скульптури). У виставці беруть участь художники: Афанасьев, Балавенський, Бурячок, Васильківський, Генюк, Дробязко, Дядченко, Ждаха, Жук, Іжакевич, Каленик, Ковальчук. (†) Коновалюк, Красицький, Кричевський В. Кричевський Ф., Кульчицька, Левицька, Могалевськнй, Макушенко, Маслеников, Менюра, Онацький, Орлов, Панамаренко, Різниченко, Сердюк, Середа, Судомора, Теремець, Тимошенко, Тимошук, Трипольська, Холодний, Чупруненко, Шульга, Яременко і Яремич. 27-го грудня відбулося перше засідання жюрі з приводу виставки. На цьому засіданні піднялися розмови про заснування товариства постійних українських виставок, про виробку статуту і легалізовання своєі діяльности.

Пам'ятник на могилі Миколи Дмитрієва у Полтаві. Микола Дмитрієв, що помер три роки тому назад, був вірним та щирим сином Украіни й свого народу. В особі його Украіна втратила ідейного робітника на ниві своєі культурно-просьвітньоі роботи. Украінське громадянство, щоб вшанувати память одного з найкращих своіх робітників, постановило видати книжку, присвячену біографії Мик. Дмитрієва; де які матеріали, уже зібрано, колись буде і книжка, а поки заходами дружини небіжчика Ганни Тимофієвни постановлено памьятника—надгробка. Цей памьятник, збудованний з сірого граніту, має вгору сажнів зо три або й чотирі. На гранітному постаменті поставлено бронзове погруддя Миколи Андрієвича Дмитрієва. У ниші ж памьятника надпис:

 То — воля Господа!..Годіть,
 Смирітеся, молітеся Богу
 І згадуйте один другого:
 Свою Украіну любіть.
  Кобзарь Т. Шевченка, стр. 321.

Будинки в украінському стилю. В ст. Новоминській (Єйського одділу) з весни почнуть будувати нову школу в украінському стилі по проекту відомого украінського архитектора Євг. Сердюка. Шкільний будинок має бути з цегли, одноповерховий і коштуватиме до 13000 рублів.

Селянський хор. В Ялтушкові, Подільської губ., Могилевського повіту, зоргані-

зувався кілька років тому селянський хор. В році 1908, дякуючи заходам вмілого регента, цей хор почав систематично вчити одну за другою украінські пісні, і коли репертуар хору значно побільшився, хор виступив прилюдно, упорядивши концерт в залі двохлассноі школи м. Ялтушкова. Після великого успіху, який мали виконавці цього концерту в Ялтушівці, а потім в Новій-Ушиці, цей самий хор впорядив концерти ще по других селах та містечках. Цей хор укладається з 65 душ і виконує такі речі, як „Прометей“, „Думи моі, думи“, „Закувала та сива зозуля“, „Сон“, „Прощай світе“, сл. Шевченка, та багато инших пісень, як народних, так і переложенних Лисенком, Ніщинським та другими композиторами. Той успіх, який скрізь має цей хор, і та цікавість, яку він викликає серед селянства, а особливо серед міщанства та провинціяльноі інтелігенціі, показують, що поява таких хорів це є потреба часу, і чим більше іх буде, тим краще буде йти справа культурно-національного життя на Україні.

Вселюдна початкова освіта. Думська комісія по народній освіті недавно обговорювала справу про початкові школи. Суперечки повстали з приводу статті про навчання в інородчеських школах місцевою мовою. Члени комісіі Годлевський та Хоминський визнавали за потрібне для такоі школи навчати тільки трохи російською мовою. Проти обовязкового навчання російською мовою в інородчеських школах говорили Ізвольський та Наришкін. Инші члени комісіі визнавали потребу навчання в інородчеських школах місцевою мовою, але стояли на тому, щоб навчання провадилося в ціх школах переважно російською мовою. При балотировці виявилось, що більшість стоіть за те, щоб російську мову в інородчеських школах визнали за головну.

Лекціі по хліборобству. На Кубанщині в Незамаєвській станиці була улаштована лекція по хліборобству, яку учений агроном викладав украінською мовою, дякуючи чому лекція дуже зацікавила слухачів селян, розбивши ту кригу недовірря, з якою взагалі відносяться селяне до вчених лекцій про хліборобство.

Шевченкові свята. Недавно в городі Валках на Харьківщині місцевий гурток влаштував вечір, присвячений памяти Шевченка. Чистий прибуток з цього вечора пішов на памятник Шевченкові. Такий же самий вечір незабаром улаштують у Полтаві.

Украінські кобзарі у Полтавщині. Пол-