Сторінка:Дора Клушинська. Чому жінки жадають політичних прав. 1918.pdf/27

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Для того і в парляменті мусять мати женщини своїх репрезентаток, щоби і там могли забрати голос.

Зогляду на свою зарібкову працю женщини не можуть довше бути горожанами низшого степеня. Мовчати і терпіти, працювати в нужді і пониженю, женщини довше не можуть. Вони мусять здобути публичну трибуну, щоби піднести голос протесту проти кривди, яка їм дієть ся. Тому не заглухне клич о виборче право до громади, сойму і парляменту. Женщини вже дозрілі до випевненя прав, як тільки сповняють обовязок матерний і праці для суспільности.

 

Політичні права для женщин в ріжних краях.

 

Насьмішкою і кпинами привитав цілий цивілізований сьвіт жаданє женщин о політичні права. Таке жаданє уважано прямо за божевіллє за річ не можливу. Але не минуло більше як 50 літ від хвилі, коли в поодиноких краях женщини виступили до борби і вже неможливі і смішні жаданя женщин змінили ся в натуральну річ. Борба о виборчі права для женщин зєднує щораз більше приклонників між мущинами і женщинами.

Вільна від пересудів старого сьвіта, републиканська Америка признала женщинам повне рівне цивільне право з мущинами. Женщини засідають в громадських урядах, в шкільних радах і повне політичне рівноуправненє мають в пятьох Державах. В Австралії женщини мають політичні права. Можуть вибирати і бути вибрані до ріжних уставодавчих тіл. В Фінляндії женщини мають право виборче до сойму від року 1907 — 13 женщин послів засідає в соймі