Сторінка:Дора Клушинська. Чому жінки жадають політичних прав. 1918.pdf/28

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

і праця їх під кождим зглядом корисна. Вони заступають справи перворядного значіня для женщин, як: материнські каси для слюбних і неслюбних материй, прогібіція і т. д. Фінляндський сойм приняв также уставу про загальне виборче право до громади для мущин і женщин.

В Данії женщини мають виборче право до громад і діяльність їх на тім поли видала добрі результати. Сам уряд пропонував надати женщинам виборчі права до дунського парляменту. Данські женщини засідають у всіх шкільних зарядах.

В Швеції женщини минувшого року одержали виборчі права.

В Норвегії женщини в 1909 році першу участь брали в виборах.

Але там де правлячі партії не хотять зрозуміти духа часу і відмовляють женщинам належних прав, там виступають партії соціялістичні, а по части і радикальні і вічами і демонстраціями попирають справу виборчих прав для женщин. В Прусах підчас великих виборчих демонстрацій йшла боротьба за признанє рівних прав для мущин і женщин.

В Франції поверх 200 послів підписало петицію Бісона, яка жадала активного і асивного права виборчого для женщин. Справозданє посла Бісона є поучаючим і поважним твором. Він виводить новочасні жаданя женщин ще з Великої Революції. Француські жінки мають ще Шкільної Ради, в році 1880 одержали виборче право до торговельних палат і в році 1900-1903 до Торговельних Судів. Тепер женщини дістають права в провінціональних урядах і мають одержати виборче право до парляменту. В Італії парляментарна комісія заявила ся за приз-