Сторінка:Дора Клушинська. Чому жінки жадають політичних прав. 1918.pdf/29

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

нанєм женщинам виборчих прав до громади. Але то не буде загальне і рівне виборче право тільки таке як в італійських мущин, котрі тільки тоді голосують як мають скінчену народну школу і платять певний податок. В той спосіб виключені будуть соціялістичні рільні робітниці, які в Італії становлять великий процент женського пролєтаріяту.

В Голяндії женщини давно почали борбу за політичні права і разом з товаришами збирають підписи на петиції, які масова депутація має вручити парляментови.

В Швайцарії товариші ухвалили поставити на деннім порядку недавного конгресу, виборче право для женщин.

Загально відома річ як консеквентно борять ся Англічанки за свої права. Іх великі організації, що числять 200 тисяч члениць, уладжують демонстроції, які дивують цілий сьвіт. Всюди бачимо великий рух за рівноуправненєм женщин. Не минає місяць без вістий о нових здобутках на поли рівноуправненя женщин. Ніякі перепони зі сторони посідаючої кляси, не потрафлять здержати тої филі, котра щораз більше обіймає женщин і мущин.

За рівноуправненєм женщин заявили ся такі мужі науки, як Англічанин Стуарт Міль, француський фільософ Кондорсет, Теодор Гіппель і много инших. Книжка Бебля “Женщина” богато причинила ся до розповсюдненя ідеї рівноуправненя женщин.

В перших рядах борців за визволенє женщин стоять здібнійші женщини, котрі відчули кривду свого пола і посьвятили ся боротьбі. Діяльність Француски Олімпії Дебуже завзятої організаторки підчас Великої Революції, її пов-