Сторінка:Журнал «Архіви України». Випуск 4 (257). 2005.pdf/26

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

архівам, як свіже повітря. Жоден інший партнер у сфері правничих і методичних питань, як і найкраща комп'ютерна фірма у сфері технологій, не виконає такої функції. В останньому випадку не йдеться виключно про пошук готових аплікацій, а про свідомий розвиток і вибір, а також відчуття, що зроблений вибір на даному етапі, місці й за існуючих умов є найкращим.

Щоб дізнатися про нинішній стан у галузі навчання архівістів, Генеральна дирекція державних архівів розіслала анкету, на яку отримала відносно невелику кількість позитивних відповідей. Результати анкетування опрацював Яцек Крохмаль, керівник Відділу наукової архівістики Генеральної дирекції державних архівів[1].

У світлі відповідей, беручи до уваги, що існує можливість навчання в якихось приватних закладах, до котрих анкети не потрапили, можна стверджувати, що архівістика як спеціалізація існує в 10-ти (із 16-ти) державних університетах (у Гданську, Катовіцах, Кракові, Любліні, Ольштині, Познані, Щецині, Торуні, Варшаві, Вроцлаві), у філіалах Університету Марії Кюрі-Склодовської (далі — УМКС), у Радомі і Білій Подляській, а також у державній вищій школі без статусу університету — Філії Академії Святого Хреста у Пйотркові Трибунальському та у двох недержавних навчальних закладах (Католицькому університеті в Любліні, Вищій гуманітарній школі в Пултуську). В усіх зазначених випадках архівістика є спеціалізацією в колі історичних дисциплін. Крім того, варто зазначити, що у двох навчальних закладах — Варшавському та Ягеллонському університетах — цю спеціальність вивчають також у сфері наукової інформації і бібліотекознавства.

Післядипломну спеціалізацію з архівістики проводить Інститут історії Університету в Білому Стоці, архівну спеціальність планують розвивати Академія Святого Хреста в Кєльцях, Академія Підляська в Сєдлцях та Академія Полоніки у Ченстохові, яка прагне проводити навчання в напрямку “адміністрація”. До кола тих, де вже викладається архівістика, після завершення анкетування долучилися Вища Гуманітарно-економічна школа у Вроцлавку і Державна Вища професійна школа у Пшемишлі. Обидві навчають на рівні ліценціату.

Стрімко зростаючі позиції архівістики засвідчують збільшення протягом останніх п'яти років кількості курсів архівістики в усіх анкетованих навчальних закладах (з двох до шести), а також створення першої самостійної кафедри (Ольштин). В останніх архівістика залишається серед курсів спеціальних історичних дисциплін, часом із ввічливості названих “кафедрою допоміжних історичних дисциплін і архівістики”.

В усіх зазначених навчальних закладах навчання відбувається на стаціонарних денних магістеріях. У п'яти з них існують і заочні магістерки. На рівні ліценціату можна здобути освіту у двох навчальних закладах (Вроцлав, УМКС в Любліні), а також у двох терито-