Сторінка:Журнал «Краєзнавство», 1927. – Ч. 2.pdf/9

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

ньому тлі, й основні економічні райони УСРР намічаються в цілковитому звязку з районами природничими.

На підставі природнього районування та беручи на увагу головніші економічні ознаки (корисні копалини, забезпечення землею, торгівлю, промисловість, шляхи комунікації, інтенсивність сільського господарства й т. и.), за даними Фінансово-Економічного Бюра Наркомфіна УСРР на 1926 р., можна намітити на території УСРР такі економічні райони:

I. Полісся (Коростенська, Чернігівська, Глухівськк й Конотіпська округи). Район з поширенням лісової площі (до 29% усієї площі) та з малою кількістю придатної землі (47% усієї площі). Природні особливості району скерували господарство до розвитку скотарства, молочарства й свинарства за карб рільництва. Район належить до хлібоспоживчих. Можливі перспективи до розвитку паперової, лісової, сірникової промисловости (звязок з лісом), торфової промисловости (звязок з багнами) та порцеляново-фаянсової промисловости (глинища.)

II. Лісостеп. Найгустіше заселена частина України з великою кількістю вільних сільсько-господарських рук, що привела до інтенсивних форм сільського господарства, а разом з тим до розвитку великої промисловости), що переробляє с.-г. сировину. Центр цукрової промисловости та гуральництва та район досить розвиненого млинарства, олійництва, тютюнництва, птахівництва, садівництва, кустарної промисловости. Район має перспективи до величезного розвитку харчової промисловости, а значна гущина населення забезпечує невпинний розвиток торгівлі.

ІІа. Правобережний лісостеп з економічним центром Києвом (Київська, Черкаська, Білоцерківська, Гуманська, Тульчинська, Могилівська, Кам'янецька, Проскурівська, Шепетівська, Волинська, Бердичівська, Вінницька округи) в економічному розвиткові до останнього часу вів перед порівнюючи з лівобережним лісостепом.

ІІб. До Лівобережного лісостепу з економічним центром Харковом належать такі округи: Харківська, Полтавська, Кремінчуцька, Лубенська, Роменська, Сумська, Прилуцька та Ніжинська.

III. Степ. Рівняючи з лісостепом, слабо заселена, посушлива частина України, з розвинутим зерновим екстенсивним господарством експортового значіння, культурами кукурузи й сояшника. Наявність кам'яного вугілля й залізної руди (Донбас, Кривий Ріг) спричинилася до розвитку промисловости.

ІІІа. Можна виділити могутній гірничо-промисловий район, де розвиток промисловости йде значно швидче, ніж продукційність сільського господарства, а Дніпрельстан піднесе його на чільне місце в республіці (округи: Криворізька, Дніпропетрівська, Запорізька, Артемівська, Луганська, Сталінська, Маріупольська, Мелітопольська, Старобільська, Ізюмська, Куп'янська). Центр — Дніпропетровське.

ІІІб. Західний степ з економічним центром Одесою (Одеська, Миколаївська, Херсонська, Зінов'ївська, Першотравнівська округи та АМСРР).