Сторінка:Журнал «Україна», 1924. – Кн. 3.djvu/26

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка ще не вичитана

Після опису я зазначаю розмір кожної корогви і посилаюся на сторінку найкращого друкованого каталогу: „Императорскій Ермитажъ. Указатель отдѣленія среднихъ вѣковъ и эпохи возрожденія. Часть I. Собраніе оружія. Составилъ Э. Ленцъ. СПБ. 1908а.

№ 1. (Ермітаж, R. 18.) Корогва великих розмірів прямокутня, зшита по горизонталі з трьох великих полотнин червоного шовку. Навкруги її, по краях—-напис золотими великими літерами з чорними контурами: 77Сів зіпшд к койско Импбрдторского йеличестка запорожское ниЗокое сд'клано коштол ігЬ^оти боеоіоцші того же коііскд по Чернолд^ морю також1/ [іо р'ІякалА1/ Дн'Ьпр^ » Д§наюсс.

Посередині корогви намальована олійними фарбами велика галера з запорожцями, які одягнені в типовій одежі, а зверху в кутках прапора праворуч—архістратиг Михаїл, з відповідним написом в німбі, а ліворуч—І. Хр. в хмарах з зірками навкруги.

Галера брунатна, висока, двухповерхова; горішню частину корми пофарбовано рожевою фарбою. В люках галери видно гармати. Вітрила на щоглах блакитні. В галері повно запорожців, які підняли голови вгору і з здивованням дивляться на спасителя, що з'являється з хмар з правого кутка корогви й їх благословляє.

Типові обличчя та одяг, характерні деталі ставлять цю корогву в ряді пам'яток виключного значіння, яких дуже небагато. Групи запорожців компактні, з великим рухом (мал. № 1)., Коло середньої щогли стоїть поважна постать когось з старшин з піднесеною вгору головою, з правою рукою на грудях (мал. 2 і 3). На постаті—багато розшитий блакитний жупан з блакитними ж визерунками, підперезаний поясом. Через ліве плече висить на золотому ланцюжку лядунка. Позаду стоять два запорожці в шапках: на першому плані запорожець в круглій блакитній шапці і в темносиньому жупані; в правій руці він тримає списа, якого відкинув геть далеко під вражінням чудесного явища; за поясом у нього, з одного боку заткнута червона хустка, з другого—привішена торбина з двома загнутими на боки ріжками. Ліворуч від нього стоїть другий в круглій шапці, отороченій сірим смушком. Ще далі за ними, по тій же лінії стоїть запорожець також в багатому узорному жупані, підперезаний червоним поясом з золотою застібкою. Рукава його одежі, що випущені з-під жупана—червоні. Лівою рукою він тримає за ефес шаблі, а правою міцно обхопив щоглу. Голову він підніс вгору. Ще далі за ним, стоїть, розвівши руки і схиливши голову благо^ війно вниз, запорожець у білій одежі, підперезаний зеленим поясом.

С середньої щогли, спереду, запорожець показує правою рукою на чудесне^явище; обличчя він повернув до запорожця в багатому блакитному жупані, про якого вже згадувалося. Цей запорожець одягнений в темно-рожевий (малиновий) одіж і підперезаний синім поясом, за яким у нього заткнута рожева хустка. . За ним, притулився до щогли другий з списом в правій руці, в такій же одежі, з розстібнутим коміром.

Ліворуч від щогли, спереду, повернувшись обличчям до запорожця в блакитному жупані, другий запорожець, одягнений також в блакитну одіж. В руці він тримає списа. За ним під драбиною з линви, що веде на щоглу, стоїть запорожець в круглій шапці. Він тримається правою рукою за щоглу. Внизу перед цією групою на східцях ми бачимо молодого запорожця зі списом в правій руці, який він виставив за борт галери; одягнений він в жовто-зелену одіж, в синіх штанях з широкою опушкою і закругленими краями, які розмальовані вузенькими стрічками, що пере-