Сторінка:Записки Наукового товариства імени Шевченка. Том IV (1894).djvu/153

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
НАУКОВА ХРОНЇКА.
Ювілейні виданя до істориї м. Одеси.

Яковлев В. „Къ исторіи заселенія Хаджибея 1789–1795 р. Одесса 1889 стор. 57.

Маркевич А. проф. Городъ Качибей или Гаджибей, предшественникъ г. Одессы. Одесса 1894 р., стор. 72 (окрема відбитка з XVII т. Записок Одеського товариства історич.).

Надлер В. К. проф. Одесса въ первыя эпохи ея существованія. Одесса 1893 р. стор. 100.

Сего року кінчило ся сто лїт з часу засновання Одеси, і ювілей сей викликав кілька праць про її історию. Не вважаючи на свій дуже молодий вік, ба навіть власне своїм незвичайне швидким розвитком, що за яких 50 лїт поставив її між першорядними містами українськими, Одеса повинна зацїкавлювати всякого, а тим самим і моноґрафії з її істориї вимагають нашої уваги. В минулому роцї і в початку сего професори Одеского університету Ол. Маркевич і В. Надлєр (упокоїв ся недавно) видали по моноґрафії до істориї Одеси, назвиска котрих подали ми вгорі, і хочемо подати справозданнє з їх змісту, прилучивши до них старшу, але аналогичну працю проф. тогож унїверситета Яковлєва.

Розправа проф. Яковлєва вийшла з поводу столїтного ювілея з часу, як росийське війско взяло Хаджибей. Автор подає коротенький нарис істориї Хаджибея за весь час до р. 1795, коли став він уже називатись „Одесою“, каже про давнїйшу людність і торгове значінє пристани, звідки виряжались не тільки сїльскі продукти, але в значному числї і невільники. В XVIII в. торгували через сей порт і деякі руські купцї (напр. Семен Сеньковський з Єлисаветграду). Коло Хаджибея осїлась повагом в XVIII в. доволї значна і заможна людність, переважно руська. По зруйнованню Сїчи осї-