Платон Зубов) особисто нїчого певного не відали про Хаджибей та єго місцеві умови“ (20). Цариця думала про се так, як розповідали де-Рібас та де-Волан, а з ними зовсїм згоджував ся і Зубов.
Не буде зайвим подати тут думку Вігеля, що був начальником в Керчі р. 1827: „Такими портами (як Одеса)“, каже він в своїй „Записцї о Керчи“, написаній р. 1827 (див. Чтен. Москов. общ. истор. и древн. кн. I. 1864 р.), „усипані усї береги Чорного моря: куди не кинь, скрізь можна збудувати похожий на него, зо всїх боків не захищений від вітру, порт. Господь єго знає, яка була думка у де-Рібаса: невже одне тілько бажаннє брехати“ (49). Далї — „Одеса стоїть біля відкритого моря; штучний порт її з двома молами, що коштують занадто дорого, істнують трохи більш 20 років, а вже місце між молами та навколо їх заносить піском та мулом, та що року мілїє. Час покаже, що треба кинути Одесу, або потратити ще мілїони, щоб далї протягнути моли“. І справдї, час показав, що безпремінно треба втратити великі кошти на Одеський порт. Деж та дешевина, на яку вказує автор, як на одно з головнїйших переваг, що були в Хаджибею, а не в Очакові або Кінбурнї?
В наказах, виданих 27 мая 1794 р. Зубову та де-Рібасу, говорить ся про будівлю в Хаджибеї „військової гавані укупі з купецькою“, але автору чогось здало ся, що в Хаджибею „думали збудувати перш за все військовий порт“, а „вже укупі з головним дїлом, як кажуть, між иншим, хотїли скористувати ся новим портом і для торгу“ (20). Нема нїякого приводу таким чином виясняти наведені низче рескрипти, де просто вказуєть ся на військове та торгове значіннє сего нового порту. На доказ сего наводимо лист Зубова з 30 мая р. 1794 до Мордвінова. Зубов, пересилаючи до Мордвінова копію з указу 27 мая 1794 р. пише до него: „Знаючи про вашу потужливу щирість на користь державі і особливо до розповсюдження торгу, що знайде в новому містї усю потрібну користь та ще підпертий та захищений старшиною, скоро проллє богатства та достаток на усю тамошню околицю, я маю надїю і вірю, що заснованнє нового порту вам дуже приємно“ (див. Документи, относящіеся къ истор. Одессы. Зап. Од. Общ. ист. и др. т. XVI стор. 61). В сему листї сказано саме про торгову вагу нового порту. — Та й автор, на стор. 50, каже: „усї сї заходи вказують на твердий замір Олександра I, скілько мога, скінчити дїло, що розпочала Катерина II, себ то, яко мога швидче, зробити з Одеси важний торговий порт“. Значить тодї, як рішали питаннє про будівлю порта в Одесї, то однакову вагу надавали торговому та війському значінню Хаджибея.