Сторінка:Записки Наукового товариства імени Шевченка. Т. LXXXVII кн.1 (1909).djvu/41

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

у Гелєніуша[1] (Івановского) і Роллє[2], доповняючи їх — що-до Гадяцької умови — листами друкованими в III томі київських „Памятників“.

Степан Немирич, як вже згадувалось, рідний брат Юрія та Володислава (він був наймолодший з трьох братів) був сином Степана подкоморія київського і старости овруцького (пом. 1630 р.), а онуком Андрія, від якого пішла т. зв. черняхівська лїнїя Немиричів. По батькові брати дістали в спадщину значний маєток „12 місточок і 75 сел“[3] та „нову віру“ — аріянство. Степан, як і його брати, учив ся спершу в Ракові, а потім в аріянській „академії“ в Киселинї на Волині; освіту свою він докінчив так само як Юрій за границею під приводом ученого аріянина Криштофа Любенецького[4]. Роллє вважає Степана найбільше осьвіченим з братів, до такого висновку одначе не бачимо ніяких підстав — противно, більше освіченим треба вважати Юрія, автора кількох праць в польській та латинській мові[5].

Докінчивши освіту Степан вертає на Україну. Його приїзд Роллє кладе на 1650 р.[6], хоч в другім листі згадує про його участь в луцькім соймику 15 марта 1649 р.; се останнє правдоподібнїйше, бо маємо звістку, що сього-ж таки року брати зїхавшись в Торунї, подїлили між собою батьківщину[7].

В Польщі Степан пробув не довго, тільки до 1663 р.; переслїдування аріян примусили його еміґрувати за границю. Він оселив ся в Найдорфі на Шлеску і пробув там спершу як еміґрант, а потім як би посол, котрому король „довіряв інтереси Річипосполитої при бранденбурськім дворі“[8], до 1680 року. Того року вернув він до Польщі і перейшовши зі своїм сином Володиславом на католицтво, оженив ся вдруге з Тересою Опалїнською дочкою великопольського ґенерала; оселив ся він

  1. Helenijusz, Wspomnienia lat minionych. т. I, Краків 1876. Автор в своїй розвідцї йде за Вячеславом Рулїковським, котрий мав в своїх руках „багато листів“ Ст. Немирича (ст. 334).
  2. Dr. Antoni I. (Роллє) Opowiadania Historyczne. Ser. III. Niemierycze. — Майже нічого не дає розвідка О. Фотинського про Юрія Н–ча (Вол. Ист. Арх. Сб. I, 1896).
  3. Роллє, Niemierycze ст. 202.
  4. ibid. ст. 216.
  5. Лукашевич — Ierzy Niemierzyc (Bibl. Wars. 1860, т. II) подає реєстр творів Юрія Нем. на ст. 369–370.
  6. Роллє, ib. ст. 248.
  7. Helenijusz, Wspomnienia… ст. 328.
  8. Helenijusz, ib. ст. 337.