Сторінка:Зубенко Іван. Маруся Орлівна. Бизюківна. Леся (1933).djvu/25

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

вигодовувати чужих зайд!.. Україна повстала, воскресла!… Будемо ж сами творити своє життя!..

Її промова була запальна, надхненна. Селяни, може, не все зрозуміли в ній, але підтакуючо кивали сивими бородами, бо вірили своїй учительці…

Вкраїнською мовою вона чудово володіла.

Я теж хотів щось промовити, але мені стало ніяково, бо я, крім декількох слів із пісень, нічого по-українськи не знав. А говорити московською мовою не наважився, бо якось воно не пасувало, тай трошки боявся, щоб мене не зачислили до „чужих зайд”… Від селян я дуже залежав.

— Панове, тепер треба обрати управу, надзірну раду… На голову управи я пропоную товариша Петренка… Він у нас свіжа людина, в нього звязки з містом… До того ж він наш… Українець…

Хто дав їй право розпоряджатися мною?

Я підвівся.

— Товаришу голово, прошу слова…

— Прошу…

— Я не можу… я відмов…

— Позбавляю вас слова!.. Не смієте відмовлятися, коли громада вас уповноважнює!..

Карі очі блиснули, мов зірниці. Подякував за довіря й сів…

Я став кооператором.

—     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —     —

— Як вам не соромно! Ви — молода людина й відмовляєтеся від праці… Фе! Та ж ви прийшли їсти хліб народній, а віддати тому ж народові частину своєї праці вагаєтеся? Стидайтеся…

Ми з Лесею одержували від селян харчі натурою, бо народня повітова управа давно вже щось не виплачувала залеглостей. Спочатку я давав свої харчі сторожисі, щоби вона мені го-