Сторінка:Казачков А. Військова топографія. 1929.pdf/8

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

дисциплін військового навчання. Тому, надаючи такого серйозного значіння графічному виявленню думок, нема потреби вилучати в навчальнім плані особливі години, а ввесь курс військової топографії треба переводити на рисунках. Зокрема умовні знаки, щоб змальовувати місцеві предмети за військово-окомірних здіймань, вивчається в процесі накреслювання їх за прикладеними наприкінці цієї книжки таблицями. Всі рисовні роботи слід провадити старанно й можливо виразніше, але без особливої вишуканости й красоти: всіляких оздоблень категорично уникати.

В тому самому розумінні треба виробити в курсантів навичку чітко й просто ставити на топографічних рисунках усі надписи, використовуючи для цього ті шрифти, що їх рекомендується в цій праці.

У вступі до цієї праці вміщено ті загальні відомості, що, з одного боку, визначають військове значіння місцевости, як елементу військової обстанови, з другого боку, визначається засоби, що ними можна змалювати дану обстанову.

Після загальних питань розпочинається читання мап і планів, цього найкращого способу змальовувати земну поверхню. Тут головну увагу звертається на викладання маштабу — числового й лінійного. Увести до цього розділу поняття, „поперечного рисунка“, а не „поперечного маштабу“, як це практикувалося в попередніх курсах, потребує життя. Аджеж за всіх випадків життя, коли буде потрібно використати виміри з граничною графічною точністю, доведеться мати до діла з гравірованим на різному приладді та інструменті „поперечним рисунком“ соткового поділу цаля або двох сантиметрів, а не з маштабом як таким, бо на цих рисунках міри місцевости не зазначається.

Це становище не виключає можливости скласти в окремому випадку той або інший „поперечний маштаб". Але в практиці командного складу ледве чи виникне така потреба, — тимчасом коли визначати за „поперечним рисунком" ту або іншу частину лінійної міри з найбільшою точністю, хоча б як основу лінійного маштабу для інших вимірів (метричних), це, може, в життьовій практиці знадобиться.

Питання про нерівності на місцевості подається в окремому розділі, бо цьому розділові надається особливо серйозного значіння. Питання про нерівності, крім його військового значіння, є одно з найтрудніших для засвоєння курсантами нормальних шкіл. Найбільша його трудність є абстрактність тих уявлень, що з ними доводиться мати до діла: окремі відміни рельєфу, теорія горизонталей, висота перекрою, заклад то-що.