Перейти до вмісту

Сторінка:Каленюк С.П. Краєзнавцю про вимірювання (2011).pdf/50

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Варто навести деякі терміни і сталі вирази, що пов'язані з вимірюванням чи числівниками, які зустрічаються в російській літературі і в старих документах.

Беремя — ноша, оберемок, скільки можна обхопити руками.

Осьмина, осьмуха, осьмушка, осьмая = ⅛. Восьма частина фунта називалася осьмушкою: «осьмушка чаю». Пачки чаю по 50 г ще довго називали «осьмушкою».

Полтретья = 2,5.

Полпята = 4,5.

Полодинадцати = 10,5.

Полшестадесята або ж пол-60 = 55.

Полтретьяста = 250.

Пятерик — п'ять одиниць ваги або довжини.

Сметы нет — відсутнє число.

Стопа — фут; стопа — міра паперу, колись дорівнювала 480 аркушам, а пізніше — 1000 аркушам.

А ось як нумеруються колишні слов'яносербські роти другого десятка у документі за 1777 рік: «первой на десять» — одинадцята; «четвертой на десять» — чотирнадцята. Читаємо: «Пятая и шестая на десять роты: церковь Иоанна Предтечи, при оной священник Андрей Данилов, приходских сто четырнадцать дворов» — як бачимо, загальноприйнята норма написання числівників, як і сьогодні — «сто четырнадцать», а в нумерації рот — «четвертой на десять».

Коротко про засоби і методи вимірювання. XVIII століття відзначалось значним прогресом у цьому відношенні. Для вимірювання відстаней стали застосовувати металеві ланцюги, іноді навіть крокоміри; для різниці висот — нівелірні рейки з поділками у долях дюйма; для глибин — лоти. Були розроблені правила виготовлення сажнів, мірних вірьовок, ланцюгів. У підручнику С. Назарова «Практиче-