сторони і вже ок. 2000 літ пер. Хр. бронзу знало населення майже всіх країв Европи.
В бронзовій добі в цілій Україні панівним типом гробів були курганові могили. В них лежать кістяки то скорчені, боком, як у могилах новокамяної доби, то знову випростовані, покладені горілиць. Взагалі похорони небіжчиків виявляють у різних областях різні відміни. Одні З цих відмін спричинені різницями часу, інші окремими місцевими звичаями.
Вироби з бронзи. Холмщина й Підляшшя найбідніші зі всіх українських земель нахідками предметів, вироблених із бронзи. З початкових століть бронзової доби походить лише одна, а саме сокира З Переводова, на півн.-зах. від Белза. Вона цим замітка, що мас т. зв. пяту, тобто виступ при отворі, куди заправляли топорище; завданням пяти було не допустити, щоб топорище надто швидко вихиталося із заправи. Такої сокири досі не найдено в жадній іншій області України так, що нереводівська сокира є, під цим оглядом унікатом. Зате на Поморю й у Вслнкопольщі сокири з пятою иодииуються доволі часто. Значить, цей тип сокири попав до Переводова з балтійського Поморя, очевидно бужанським шляхом. Кілька інших нахідок із південної пригравичної смуги Холмщини походить із пізніших часів, з початків 1-го тисячоліття пер. Хр. Їх небагато: в могилі серед лісу коло Шистович біля Грубешева найдено бронзові нараменннки, зовсім знівечені часом; біля Белза — бронзові спіралі; в Острові, на зах. від Христинополя — бронзову сокирку з тулісю (руркованим всадом); в Сільці Белзькім, на півд. від Христинополя — сокирку з вушком; в Річиці біля Угнова — серп із ґудзиком. Всі ці предмети своїм виглядом та способом виконання вказують на закарпатське походження.
Під сам кінець бронзової доби розвинувся по обох берегах долішнього Сяну своєрідний промисл; його вироби найшлися в Синяві, Полкінях, Пшендзелі біля Улянова і ще в кількох інших оселях. С це замкнені обручі різної величини, вилиті з бронзи на глинянім ядрі, покриті на цілій поверхні рясним ритим орнаментом, зложеним із різноманітних груп чертилок. Ці обручі служили до прикраси тіла, більші як нашийники, менші як нараменники або брансолнти. Орнаментованих у такий спосіб обручів