Сторінка:Кордуба Мирон. Історія Холмщини й Підляшшя. 1941.pdf/11

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

не находимо в інших краях та областях, тому треба вва­жати їх за витвір питомого місцевого промислу.

Кераміка.

Обильніші є памятки кераміки. На цілім просторі Холмщини, Підляшшя й Полісся на­ ходимо черенки посуди, ліпленої із змішаної з піском та добре випаленої глини. Поверхня посуди дбайливо вигла­джена, вінець, лійкувато розширена шия і горішня ча­стина черева орнаментовані рівнобіжними поземими лінія­ми, що перехрещуються з проведеними доземо чертннками; деколи бувають також скісні або хвилясті чертинки.

Всі ці лінії вижоблювали гребіневнм приладом, подібно як в новокамяній добі. На стінах посуди попадаються та­кож глибокі ямочки, витиснені кілком. Другий тип посуди визначається більшою величиною, має вигляд кітла та зов­сім гладку, нежолоблену поверхню; одиноку прикрасу тво­рить наліплена довкола шиї листва. Вся ця кераміка є без­перечно вислідом перехресних впливів північно-східньої гребіневої кераміки та балтійсько-нордійської.

Населення.

Похоронний обряд, скорчені кістяки, пасмова кераміка і давній спосіб виробу кампиого знаряддя (сокир, наконечників) показують, що в бронзовій добі на Холмщині й Підляшші остало це саме населення, яке жило тут у новокамяній добі. Свідчать про це також розсліди кістяків. Вони, щоправда, не торка­ються безпосередньо обговорюваної території, лише сумежної західньої Волині, де майже всі черепи найдені в курганових гробах з цієї доби виявилися довгоголовими.

Значить, в часах, коли галицьку землю, Поділля та обла­сті між долішним Дністром і Дніпром залили трацькі пле­мена, що принесли із Закарпаття різноманітну й ба: ату бронзову культуру, — на Підляшшго, Холмщині й захід­ній Волині лишилось давнє, населення нордійського похо­дження. Лиш область над долішнім Сяном була, здається, захоплена траками.

Можемо ще дещо сказати про тодішний спосіб життя цього населення. Брак якихнебудь останків рільничого зна­ряддя та слідів постійних осель свідчить, що воно ман­друвало з місця на місце. Розповсюдясення пряслиць, які появляються вже в новокамяній добі, вяжеться з плекан­ням овець та початками ткацького ремесла. Автім, головна маса населення жила далі на рівні новокамяної культури.