Сторінка:Коцюбинський М. Твори в 2-х т. Т. 2 (1955).djvu/512

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
 
ЩО ЗАПИСАНО В КНИГУ ЖИТТЯ

Дата написання, позначена в автографі, — 26 листопада 1910 р. Вперше надруковано в „Літературно-науковому віснику“, 1911 р., кн. IV, стор. 4—13.

Друкується за текстом збірки „Тіні забутих предків“.

Попередні нотатки до твору
Мати
Оповідання

Вона була така давня, що навіть сорокалітній син Юшечка звав її бабою. Тіло її в'яло й зсихалось од літ та з нужди і вона сама раділа, що займає так мало місця. Та проте, коли у невістки знайшлась восьма дитина і на піч до баби полізло третє — там стало тісно. Баба мовчки злізла з печі, перекотилась по хаті, мов осінній листочок, до мисника, послала долі ряденце і обляглась. І такою непомітною стала та чорна купочка в чорнім кутку, як шабатурка висохлої жаби на стоптаній ногами стежці. Тепер буде ближче до порога — і коли знов попаде Юшечка у велику печаль та темну злість — йому легше буде покласти, як тоді, мамину голову на поріг та підняти над нею сокиру. Тоді не зарубав, — чому?

Хіба їй треба кращого місця? Он в головах, під лавкою, лежить цвілий буряк, зморщений, чорний, як і вона, а він потрібніший за неї, бо піде в борщ. Картопля в темнім вохкім кутку пускає парости — ще жити хоче — а бабі нащо здалось життя? Була людина — лишилась лушпайка, а все непотрібне викидають із хати. Воно лучче б ту крихту хліба або ложку страви з'їла котрась дитина…

Однак і так вона заважала. Не можно було доступитись до мисника. Невістка толочила їй ноги, дістаючи миски, або впускала ложки на голову бабі, і сама ж лякалась та проклинала, аж чорно ставало в хаті. Діти раз-у-раз спинались над нею і запорошували їй очі кришками з хліба. Вона корчилась, зменшувалась, притискалась до самої стінки. Юшечка тільки на третій день помітив, що баба не на печі вже, а долі. І то зашпортнувшись за її ноги.

— Отуди к бісу! Понакладали під ноги. Приберіть зараз! — А коли йому пояснили, що то баба примостилася, бо на печі тісно і ніде більш спати — він мовчки сів за стіл і спокійно одрізав скибку хліба.

Тепер, з долу, син відався бабі більшим, чужішим і дальшим. Не таким як тоді, коли бачила його з печі. Та й взагалі всі — діти й невістка — немов повиростали.


СОН

Дата написання, позначена в автографі, — 28 травня 1911 р., Чернігів. Вперше надруковано з журналі „Літературно-науковий вісник“, 1911 р., кн. IX, стор. 257—278.

Друкується за текстом збірки „Тіні забутих предків“.

До твору використано нотатки, зроблені письменником в „Записних книжках“.