Сторінка:Кузьмич Володимир. Польот над Кавказом (1929).djvu/87

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Ми розчарувалися. Зате замилувалися ґенераторною станцією, що до неї ми незабаром під'їхали. Тут поруч із Курою побіг бетонний канал, що давав потрібну кількість води для міцних турбін. Чепурна й чисто прибрана станція вражала око. Мимохіть уявлявся майбутній Дніпрельстан, бо певною мірою є модель великого Дніпрельстану. У трьох кілометрах од ґенераторної станції зависочила могутня загата з важкими щитами Стоннея. Ми під'їхали ближче.

— Слава! Слава! — почулися вигуки товаришів, що побачили нас і гуртом побігли на-зустріч. Попереду поспішав Северин.

— А я думав, братішки, що ви злякалися й поїхали назад до Харкова, — закричав він.

— Добре, що замість вас цього нещастя пізнали ми — народ стріляний. А то будь замісто Євентова чи Халяви Оксана або Северин, делеґати б розпустили нюні і справді повтікали на Україну. Правда, погано бути жертвою та ліпше буває, коли замість батрака, лихо падає на голову секретаря ЦК ЛКСМУ. Секретар ще викрутиться, а батрак, що вперше пізнав залізницю і авіо — безумовно розгубиться, — впевнено одказує Голуб.

Ми починаємо оглядини Загесу. Серед червоноармійців ми зустрічаємо полтавського земляка і він з виглядом досвідченого інженера водить нас над загатою. Він розповідає досить добре, і ми намагаємось запам'ятати різні назви та цифри, що ними сипле полтавець.

— Загата затримує воду, піднімає її рівень і спрямовує потрібну кількість води каналом до ґенераторної станції. Сама загата — будова, здається, невеличка, та одні щити Стоннея важать щось до 30 тисяч пудів. Оцей невеличкий канальчик з уступами збудований для рибоходу. Знизу риба йде кидати ікру, і героїчно перестрибує бетонну терасу, щоб знову опинитися на верхів'ї Кури. Коли б ви