то князів, лицарства і гетьманів добуло, воюючи за тебе, слави; скільки то на твоїх улицях, на тих старосвітських стогнах, на валах і церковних цвинтарях пролито крови християнської! Уже про тих Оле́гів, про тих Святославів, про тії ясири́ половецькії ні́чого й згадувати. Ту славу, тії злигодні вибила нам із голови безбожна татарва, як уломився Батий у твої Золоті ворота. Буде з нас і недавніх споминок про твою руїну.
Іще ж от і дванадцяти літ не налічив Шрам, як у той нещасливий Берестецький рік прийшов до Києва Радзивил із литвинами, усе попалив і пограбував, а міщани, сівши на байдаки, мусіли до Перея́слава втікати.
Та люта пожежа іще не зовсім загладилась: куди ні кинь оком, усюди виден був по їй прослідок. На коморах, на ста́нях, на огорожах, поміж свіжим деревом чорніють колодки, а інде гарний колись сад стоїть пустирем незагороджений; на спустошалому дворищі стирчать тільки печі та ворота; а де чи діло́вання, чи щит над ворітьми, чи яка хоромина, то все те нове, іще й дерево не посиніло.
Смутно було дивитись Шрамові на тії признаки пожежі. Тільки й краси було в Києві, що церкви Божі, та городи з червоними маками, та ще тії гори крутоярі з зеленими покотами.
Тоді ще трохи не ввесь Київ містився на Подолі; Печерського не було зовсім, а Старий або Верхній город послі Хмельниччини безлюдував. Де-не-де стояли по Подолу кам'яниці; а то все було дерев'яне: і стіни з баштами, круг Подола, і замок на горі Киселівці. Вулиці були вузенькі, плутались то сюди, то туди; а інде замість улиці майдан, і ніхто його не забудовує, і нічого на йо́му нема, тільки гуси пасуться.
Їдуть наші прочани по тих закоулках, аж дивляться — посеред улиці збились вози укупу. Шрам послав сина прочистить дорогу. Поскочив Петро до возів; гляне, аж за возами, коло хати, перед ґаночками, сидить юрба людей. Посередині килим; на килимі пляшки, чарки і всяка страва.
Петро зараз догадавсь, що це, мабуть, чоловікові дав Бог родини, або́-що, так на радощах частує всякого, хто б ні йшов або їхав улицею. Юрба гостей зібралась