Сторінка:К. Маркс і Ф. Енґельс. Комунїстичний манїфест (1917).djvu/5

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цю сторінку схвалено
— 7 —

людність перших міст; з цього міщанства розвинули ся перші елєменти буржуазії.

Вдкриттє Америки і віднайдене морської до роги навколо Африки дали підростаючій буржуазії нові простори. Ринки східної Індії та Китаю, кольонїзація Америки, міньба з кольонїями, побільшеннє числа засобів міньби і товарів взагалї — спричинили ся до нечуваного досі розвитку торговлї, мореплавства та промислу, і тим прискорили розвиток революційного елементу в упадаючім февдальнім суспільстві.

Дотеперішнй февдальний або цеховий засібпродукції вже не задовольняв потреб, що росли разом з новими ринками, його місце заступила мануфактура. Промисловий середній стан івипхнув цехового майстра; поділ праці поміж ріжними корпораціями зник од поділу праці в самій майстерні.

Але ринки збільшувались безперестанно, попит що-раз го зростав Вже й мануфактура вистарчити не могла. Тодї пара і машини революціонізували промислову продукцію. На місце мануфактури виступає сучасний великий промис, а на місце промислового середнього стану — промислові мілїонери, проводирі цілих промислових армій, сучасні буржуа.

Велика промисловість утворила сьвітовий ринок, підготований відкриттєм Америки. Сьвітовий ринок дав спроможність буйно розвити ся торговлї,